.
.
.

عمان در اولین تماس با اسرائیل پس از امارات: پشتیبان صلحی پایدار در خاورمیانه هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اولین تماس علنی میان سلطنت‌نشین عمان و اسرائیل، یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی‌اش گابی اشکنازی، تاکید کرد که کشورش پشتیبان صلحی فراگیر و پایدار در خاورمیانه است.

در این تماس که دو طرف در آن درباره تحولات اخیر منطقه تبادل نظر کردند، بر حمایت عمان از صلح فراگیر تاکید شد.

وزیر امور خارجه عمان همچنین گفت: «از سرگیری روند گفت‌وگوهای صلح و تحقق مطالبات مشروع ملت فلسطین و تاسیس دولت مستقل فلسطین که پایتخت آن قدس شرقی باشد، ضروری است و این موضوع با مواضع جهان عرب تطابق دارد.»

تماس جنبش فتح با وزیر خارجه عمان

یوسف بن علوی بن عبدالله تماسی هم از جبریل الرجوب دبیرکل کمیته مرکزی جنبش فتح که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، ریاست آن را بر عهده دارد، دریافت کرد.

وزارت امور خارجه عمان در صفحه توئیترش اعلام کرد که «الرجوب بر قدردانی و اعتماد این جنبش به نقش عمان و سیاست‌های متوازن و حکیمانه این کشور در قبال مسائل عربی و در راس آنها موضوع فلسطین قدردانی کرد.»

علیرغم نبود رابطه رسمی میان عمان و اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در اکتبر 2018 به عمان سفر کرده و در مسقط با سلطان قابوس، سلطان فقید عمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش‌بینی وزیر اطلاعات اسرائیل

از سوی دیگر الی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل، روز یکشنبه 16 اوت گفت انتظار می‌رود که بحرین و عمان با پیوستن به امارات متحده عربی، به عادی‌سازی روابط با اسرائیل اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کوهن عنوان کرد که در پی توافق اخیر اسرائیل با امارات، کشورهای بیشتری در منطقه و همچنین کشورهای اسلامی در آفریقا، روابط با اسرائیل را عادی خواهند کرد.

او به رادیوی ارتش اسرائیل گفت، بحرین و عمان «قطعاً» در این دستور کار هستند و در میان کشورهای آفریقایی، اول از همه سودان قرار دارد.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، روز 13 اوت از «توافق تاریخی» میان امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط دوجانبه خبر داد.

گفتنی است که بحرین و عمان که وزیر اطلاعات اسرائیل عادی‌سازی رابطه کشورش با آنها را «قطعی» دانسته‌است، در بیانیه‌های رسمی از تصمیم امارات در برقراری رابطه با اسرائیل حمایت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم