شورای همکاری: تهدید امارات از سوی ایران پیامدهایی زیانبار برای منطقه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دکتر نایف فلاح الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی خلیج، روز یکشنبه تأکید کرد که تهدیدات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران و برخی دیگر از مقامات ایرانی علیه امارات متحده عربی، دربرگیرنده پیامدهای زیانبار خطرناکی برای امنیت و ثبات منطقه خلیج بوده و با هنجارهای دیپلماتیک منافات دارد.

او از تهران خواست تا به مقررات و اصول اساسی و ارکان بنیادین منشور سازمان ملل و حقوق بین‌الملل که مبتنی بر احترام به حاکمیت دولت‌ها، عدم دخالت در امور داخلی، حل و فصل اختلافات از طرق مسالمت‌آمیز و عدم توسل به زور یا تهدید به آن، پایبند باشد.

Advertisement

الحجرف همچنین تأکید کرد که شورای همکاری بر اساس اصل دفاع مشترک، در برابر هرگونه تهدید علیه حق حاکمیت، امنیت و ثبات امارات متحده عربی، در کنار این کشور قرار گرفته و امنیت و ثبات شورای همکاری غیرقابل تفکیک است.

دبیرکل شورای همکاری در عین حال از ایران خواست تا به سیاست حسن همجواری و دست کشیدن از به‌کارگیری زبان تهدید که در خدمت امنیت و ثبات منطقه و جهان نیست، متعهد شود.

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی روز یکشنبه 16 اوت کاردار سفارت ایران در ابوظبی را به دبیرخانه وزارت خارجه احضار کرد و سفیر «خلیفه شاهین خلیفه» معاون وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی، یادداشت اعتراض شدیداللحنی را در مورد تهدیدهای ذکر شده در سخنان حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران پیرامون تصمیم‌گیری‌های مستقل کشور امارات به وی داد که در آن آمده است، این تهدیدها از سوی وزارت خارجه، سپاه پاسداران و دیگر مسئولان ایرانی نیز تکرار شده ‌است.

وزارت امور خارجه امارات سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران را غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز توصیف کرده و اعلام کرد که پیامدهای خطرناکی برای امنیت و ثبات در منطقه خلیج به همراه دارد.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در این بیانیه آمده‌ است: «این دستاورد دیپلماتیک تاریخی، موجبات تقویت صلح در خاورمیانه را فراهم آورده و گواهی بر دیپلماسی جسورانه و دیدگاهی است که هر سه رهبر از آن برخوردارند و نشانی از شجاعت و دلیری امارات متحده عربی و اسرائیل در ترسیم روند تازه‌ای است که راه را در برابر امکانات بزرگی در منطقه می‌گشاید.

این سه کشور در حال حاضر با شماری از چالش‌های مشترک روبرو هستند و مستقیماً و به گونه‌ای متبادل از این دستاورد تاریخی، بهره‌مند خواهند شد که امروز متحقق گردید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم