.
.
.

وزیر مشاور اماراتی: تصمیم‌گیری درباره صلح تصمیمی فلسطینی – اسرائیلی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

أنور قرقاش وزیر مشاور امور خارجه امارات تاکید کرد ابتکار عمل شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد و فرمانده نیروهای مسلح امارات، راه را به روی فرصت‌های هرچه بیشتر برای صلح از طریق حل و فصل مبتنی بر تشکیل دو کشور مستقل فراهم کرده و سایه شوم ضمیمه کردن اراضی فلسطینان را می‌زداید.

قرقاش در چند توئیت عنوان کرد «واکنش‌های مثبت پایتخت‌های اساسی جهان نسبت به اعلام این توافق دوجانبه که در ازریابی این دولت ها، خطر الحاق سرزمین‌های فلسطینی را بر أساس راه حل تشکیل دو کشور، بر طرف ساخته، بسیار دلگرم کننده است. تصمیم شجاعانه شیخ محمد بن زاید بیانگر واقع بینی است که ما بشدت نیازمند آن هستیم. تصمیم درست در بر دارنده بده بستان است و این چنین بده بستانی محقق شده است.»

وزیر مشاور در امور خارجه امارات افزود: «درحالی که موضوع تصمیم به صلح، امری در حوزه تصمیم گیری فلسطینی – اسرائیلی باقی می‌ماند، ابتکار عمل جسورانه شیخ محمد بن زاید، فرصت‌های بیشتری را در برابر صلح مبتنی بر تشکیل دو کشور از طر یق دور ساختن شبح الحاق سرزمین‌های فلسطینی فراهم می‌آورد. گسترش روابط عادی در ازای توقف الحاق اراضی، راه حلی واقع بینانه است که امارات در کمال شفافیت و به دور از جو سازی‌ها مطرح می‌سازد.»

قرقاش در توئیت دیگری نوشت : «تصمیم امارات در معرض پیگیری منظم و فعالی در چارچوب سازو کار تصمیم سازی در سیاست خارجی ما قرار داشت و شیخ محمد بن زاید مثل همیشه با اشراف بر تمامی ابعاد موضوع، تصمیم گیری را در راستای دیدگاهی راهبردی به پیش برد که متضمن واقع بینی سیاسی و آینده نگری جسورانه است. تصمیمی دلیرانه از رهبری بی همتا.»

در بیانیه مشترک انتشار یافته از سوی خبرگزاری امارات «وام» آمده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، امروز پنجشنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در این بیانیه آمده است: «این دستاورد دیپلماتیک تاریخی، موجبات تقویت صلح در خاورمیانه را فراهم آورده و گواهی بر دیپلماسی جسورانه و دیدگاهی است که هر سه رهبر از آن برخوردارند و نشانی از شجاعت و دلیری امارات متحده عربی و اسرائیل در ترسیم روند تازه‌ای است که راه را در برابر امکانات بزرگی در منطقه می‌گشاید.

این سه کشور در حال حاضر با شماری از چالش‌های مشترک روبرو هستند و مستقیما و به گونه‌ای متبادل از این دستاورد تاریخی، بهره مند خواهند شد که امروز متحقق گردید.»