.
.
.

مخالفت رهبری فلسطینی با توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبری فلسطینی شامگاه پنج‌شنبه 13اوت 2020 ضمن اعلام مخالفت با توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل خواستار انعقاد جلسه فوق‌العاده فوری اتحادیه عرب و همچنین سازمان همکاری اسلامی برای اعلام مخالفت با این توافق شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها محمود عباس رئیس جمهوری تشکیلات خودگردان فلسطینی پنج‌شنبه خواستار «نشست فوری» مشاورانش شد تا پیش از صدور بیانیه‌ای در این‌باره مفاد این توافق را بررسی کنند.

خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا» اعلام کرد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی شامگاه پنج‌شنبه خواهان «برگزاری نشست فوری درباره توافق سه‌جانبه میان امارات و اسرائیل و آمریکا شد».

از سویی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در توئیتی بر شبکه «توئيتر» دیروز پنج‌شنبه را «روزی تاریخی» عنوان کرد.

نتانیاهو همچنین در اولین واکنش کشورش به توافق سه‌جانبه عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل و آمریکا گفت این توافق شامل عادی‌سازی روابط دوجانبه میان تل‌ آویو و ابوظبی و همچنین متوقف شدن برنامه‌های اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی گسترده از کرانه باختری رود اردن خواهد شد.

ناتانیاهو همچنین پس از آن در کنفرانسی خبری گفت که «توافق با امارات برای آینده منطقه مهم است». او با بیان ایم که امارات صحرا را به کشوری شکوفا تبدیل کرده است گفت توافق با امارات به شکوفایی منطقه کمک خواهد کرد.

نتانیاهو همچنین یادآور شد که «اسرائیل توافق‌هایی را نیز با مصر، تشکیلات خودگردان فلسطینی و اردن به امضا رسانده است».

نتانیاهو تاکید کرد که کشورهای عربی و اسلامی دیگری نیز به صلح با اسرائیل روی خواهند آورد.

نتانیاهو همچنین تاکید کرد که «توافق با امارات توافق صلحی برای برقراری صلح خواهد بود.

از سویی سخنگوی ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که کشورش به ادامه مذاکرات با فلسطینی‌ها پایبند است.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی در این‌باره در توئیتی گفته‌: «در تماس تلفنی امروز(پنج‌شنبه) با پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص توقف الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل توافق شد.

ولی‌عهد ابوظبی همچنین در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت: «امارات و اسرائیل در مورد نقشه راه برای آغاز همکاری‌های مشترک جهت رسیدن به روابط دوجانبه، توافق کردند.»