.
.
.

امارات: تعلیق الحاق سرزمین‌های فلسطینی چشم‌اندازهایی را برای صلح می‌گشاید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، در توییتی تأکید کرد که «توافق برسر متوقف کردن الحاق سرزمین‌های فلسطین گشایشی سترگ در روابط عرب‌ها و اسرائیل، و یک دستآورد مهم دیپلماتیک است».

او تأکید کرد که "این توافق، افق‌هایی جدید را برای صلح و ثبات در منطقه می‌گشاید».

از سوی دیگر شیخ محمد بن راشد، نائب رئیس و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی، در توییتی نوشت: «تاریخ را رجال می‌نویسند و صلح را شجاعان برقرار می‌کنند».

در همین راستا، انور قرقاش، وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی، در توئیتی، تماس عصر امروز شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان ولیعهد ابوظبی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل را «تاریخی» توصیف کرد.

او گفت: «تعلیق تصمیم اسرائیل برای الحاق سرزمین‌های فلسطین، یک دستاوردی بزرگ و ره‌آوردی به سود آینده منطقه، مردم آن و جهان است».

او افزود: «امارات متحده عربی با ابتکار عملی شجاعانه، تصمیم خود برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را برای حفاظت از فرصت ایجاد راه حل دو کشور به کار می‌گیرد و خواستار از سرگیری مذاکرات بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است و متعهد به همکاری با دوستان برای برقراری امنیت و تضمین ثبات در منطقه است».

قرقاش اضافه کرد: «این منطقه شاهد بسیاری از ابتکار عمل‌ها و توقف‌گاه‌های سیاسی از کمپ دیوید و مادرید گرفته تا اسلو، وای ریور، آناپولیس و غیره بوده است و ما امروز در تلاشیم تا تعلیق الحاق سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل را به فرصتی جدید برای احیای صلح تبدیل کنیم».

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات روز پنج‌شنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در این بیانیه مشترکی که در این باره منتشر شد آمده‌ است: «این دستاورد دیپلماتیک تاریخی، موجبات تقویت صلح در خاورمیانه را فراهم آورده و گواهی بر دیپلماسی جسورانه و دیدگاهی است که هر سه رهبر از آن برخوردارند و نشانی از شجاعت و دلیری امارات متحده عربی و اسرائیل در ترسیم روند تازه‌ای است که راه را در برابر امکانات بزرگی در منطقه می‌گشاید.

در ادامه بیانیه آمده‌ است: «هیئت‌هایی از امارات و اسرائیل ظرف هفته‌های پیش رو برای امضای توافق‌های دوجانبه مربوط به بخش‌های سرمایه‌گذاری، گردشگری، پروازهای مستقیم و ایمن، تماس‌ها، فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگی و زیست‌محیطی و راه اندازی متبادل سفارت‌خانه‌ها و دیگر زمینه‌های سودبخش مشترک، ملاقات خواهند کرد».

در این بیانیه تأکید شده «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بر اساس درخواست پرزیدنت ترامپ و با حمایت کشور امارات و اسرائیل بر اساس طرح صلح ترامپ، برنامه ضمیمه‌سازی اراضی فلسطینیان را متوقف خواهد کرد و تلاش‌های خود را در راستای تحکیم روابط با دیگر کشورهای عربی و اسلامی تمرکز خواهد بخشید، چرا که آمریکا، امارات و اسرائیل به امکان تحقق دستاوردهای دیپلماتیک بیشتر با دیگر کشورها ایمان داشته و به یاری هم در جهت تحقق این هدف، خواهند کوشید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم