.
.
.

الکاظمی: قانون انتخابات در اولین جلسه پارلمان عراق به تصویب خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه پنج‌شنبه 13 اوت 2020 با اعلام موعد برگزاری انتخابات پارلمانی آینده در عراق تاکید کرد که 6 ژوئن سال آینده موعد برگزاری انتخابات پارلمانی در کشورش خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه پنج‌شنبه تاکید کرد که با برهم صالح رئیس جمهوری عراق و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور درباره تصویب قانون انتخابات در اولین جلسه آینده پارلمان این کشور به توافق رسیده است.

نخست وزیر عراق همچنین از دولتش خواست تا در پاسخ به خواسته مردمی و سیاسی از موانع در مقابل برگزاری انتخابات بکاهد.

ستاد اطلاع رسانی دفتر نخست ویزی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «الکاظمی طی دیدار با اعضای کمیساریای انتخابات و در حضور تعدادی از وزیران و فرماندهان امنیتی جهت رای‌گیری درباره قانون انتخابات در اولین جلسه آینده پارلمان و سپس ارجاع آن به رئیس جمهوری برای کسب موافقت در این‌باره، با رئیس جمهوری و رئیس پارلمان عراق به توافق رسیده است.

الکاظمی همچنین طی این دیدار بر ضرورت عمل به ایجاد راه‌حلی نزدیک برای پر کردن خلاء های ایجاد شده در دادگاه فدرال برای فراهم کردن شروط لازم جهت فعال‌سازی کمیساریای انتخابات تاکید کرد.

او همچنین اشاره کرد که باید به دنبال شرکت‌های بررسی کننده روند برگزاری انتخابات باشیم تا انتخاباتی شفاف و سالم در کشور برگزار شود و از شرکت‌هایی که در عملکرد آنها در این زمینه در دوره‌های قبلی تردید شده بود، باید اجتناب کرد.

الکاظمی گفت که چرخ‌های قطار به حرکت در آمده‌اند و باید طوری خود را برای انتخابات آماده کنیم که گویا فردا برگزار خواهد ‌شد تا بدینوسیله به قولی که داده‌ایم پایبند شویم.

او برگزاری انتخابات را خواسته مردم و مرجعیت رشید و همچنین خواسته نیروهای سیاسی دانست و گفت بی‌خردی است که فرصت مان برای پیروزی را از دست بدهیم.

نخست وزیر عراق نیز بر ضرورت همکاری و هماهنگی با سازمان ملل متحد برای نظارت بر روند انتخابات آینده در عراق تاکید کرد تا به طور سالم و شفاف برگزار شود.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد که اشتباه‌های گذشته در انتخابات آینده تکرار نخواهد شد و در این راستا باید اعتماد را به شهروندان برای مشارکت در انتخابات بازگرداند.