رویترز: رئیس‌جمهوری و نخست وزیر از انبار شدن نیترات آمونیوم در بندر بیروت خبر داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری رویترز بنا بر اسناد و مدارک و اظهارات مقام‌های امنیتی گفته است که یک ماه پیش به رهبران لبنان، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر آن، در مورد خطرات فراوان ناشی از وجود 2750 تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت هشدار داده شده بود.

رویترز د رگزارش 11 اوت خود خاطر نشان ساخت : «اداره کل امنیت کشور» 20 ژوئیه گذشته گزارشی را همراه ارجاعات به یک نامه خصوصی برای میشل عون، و حسان دیاب، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر، ارسال کرده بود.

گفتنی است «اداره کل امنیت کشور» مستقیما به رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر پاسخگو است. این اداره از جمله بر امنیت بندر بیروت نظارت دارد.

در لبنان اداره دیگری نیز با نام «اداره کل امنیت عمومی» وجود دارد که از سازمان‌های اطلاعاتی آن کشور است.

رویترز یادآوری کرده که محتوای نامه مورد ارجاع در گزارشی که به رویت این خبرگزاری رسیده، نبود. اما یک مقام ارشد امنیتی گفته دربرگیرنده خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیقات قضائی در ماه ژانویه در مورد مواد شیمیایی در بندر و لزوم ایمن‌سازی فوری آن‌ها بود.

این خبرگزاری همچنین می‌گوید گزارش اداره امنیت کشور تا کنون به بیرون درز نکرده بود و اولین بار است که خبری در مورد آن منتشر می‌شود.

مقام امنیتی لبنانی که نامش فاش نشده به رویترز گفته «این خطر وجود داشت که در صورت سرقت این مواد شیمیایی، از آن‌ها می‌شد در حملات تروریستی استفاده کرد.»

او افزود که جمع‌بندی‌ها از سوی «اداره کل امنیت کشور» به نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری ارسال شده بود و به آن‌ها هشدار داده شده بود اگر این مواد منفجر شوند «بیروت ممکن است ویران شود.»

این درحالی است که نه دفتر رئیس‌جمهوری و نه دفتر نخست‌وزیر لبنان هنوز واکنشی به این گزارش، یا نامه و برآورد اداره امنیت نشان نداده‌اند.

میشل عون، رئیس‌جمهوری، هفته پیش گفته بود که مواد انفجاری در شرایطی غیر استاندارد برای سال‌ها در بندر انبار شده بود.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان شامگاه دوشنبه 10 اوت در پی استعفای چند وزیر کابینه، رسما استعفا داد اما تا تشکیل دولت بعدی، سرپرستی امور را بر عهده خواهد داشت.

شایان ذکر است انفجار شدید 4 اوت بیروت که ده‌ها کشته و مفقود و بیش از شش هزار زخمی برجای گذاشته، بخش بزرگی از پایتخت را به همراه برخی سازه‌ها و سوله‌های مهم ویران و صدها هزار شهروند را بی‌خانمان کرده‌، لبنان را بار دیگر به صحنه پر التهابی اعتراضات گسترده مردمی و زد خوردهای شدید میان معترضان و نیروهای امنیتی تبدیل کرده که نهایتا استعفای شب گذشته کابینه حسان دیاب را درپی داشت.

دیاب هنگام اعلام استعفای خود،«سیاستمداران فاسد» که فساد آنها «فاجعه انفجار» بیروت را به بار آورده را مقصر وضعیت کنونی و عدم همکاری برای اصلاحات در کشورش توصیف کرده بود.

شایان ذکر است که اعتراضات در لبنان طی روزهای گذشته بار دیگر از سر گرفته شده است و اجرای اصلاحات واقعی و ساختاری، کناره‌گیری دولت و خلع سلاح حزب‌الله از خواسته‌های اصلی معترضان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم