بغداد حملات پهپادی ترکیه را که منجر به قتل چند نظامی شد نقض حاکمیت عراق دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پهپاد ترکیه روز سه‌شنبه نشست فرماندهان ارتش عراق و رهبران حزب کارگران کردستان در استان اربیل را هدف قرار داد و موجب کشته شدن تعدادی از آنها و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.

ارتش عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد ترکیه با نقض آشکار حاکمیت ملی این کشور، با یکی از پهپادهایش به یک خودروی نظامی عراقی در منطقه مرزی سیدکان حمله کرد.

در این بیانیه آمده که در نتیجه این حمله ترکیه یک سرتیپ نیروهای مرزی و فرمانده گردان سوم و راننده خودرو کشته شدند.

روز شنبه هم زیروان باتیووا، فرمانده منطقه باتیوا به العربیه گفت که این درگیری در منطقه پیرامونی روستای بانکی در نزدیکی مرز عراق و ترکیه رخ داد و هدف قرار گرفتن خودروی شخصی از سوی پهپاد ترکیه در نزدیکی روستایی در ناحیه «درکاری» موجب آتش گرفتن مزارع سه روستای کُرد شد.

به گفته زیروان باتیووا پس از آنکه پهپاد بار اول نتوانست خوردرو را مورد هدف قرار دهد، دو شهروند که سوار این خودرو بودند از آن پیاده شده و گریختند.

در اتفاقی دیگر در روز شنبه، جنگنده‌های ارتش ترکیه قله کوه لینک از سلسله‌ کوه‌های متین در ناحیه دیرلوک در استان دهوک عراق را بمباران کردند.

در 15 ژانویه هم ارتش ترکیه در خاک عراق دست به عملیات نظامی زد و نیروهایش وارد منطقه باتیووا در زاخو شده و منطقه‌ای به طول 45 تا 50 کیلومتر در عمق حدودا 30 کیلومتری عراق را به اشغال خود در آوردند.

از آن زمان تا کنون ترکیه بارها روستاهای مرزی را بمباران کرده و این موضوع دولت عراق و ریاست جمهوری این کشور را به اعتراض مکرر و احضار سفیر آنکار واداشته اما آنکارا اعلام کرد که دست از عملیات نظامی بر نمی‌دارد.

حامی اکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در آن زمان گفت «آنکارا توضیحات ضروری را در زمان مناسب درباره عملیاتش علیه حزب کارگران کردستان در شمال عراق در اختیار طرف عراقی قرار داده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید