.
.
.

یک کارشناس برجسته بمب: انفجار بیروت در اثر بمب بود نه نیترات آمونیوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک کارشناس برجسته بمب اهل ایتالیا اعتقاد دارد انفجار بیروت ناشی از انفجار بمب بوده و نه نیترات آمونیوم.

بر اساس گزارش دیلی میل، دوشنبه 10 اوت 2020 دانیلو کوپه کارشناس برجسته در حوزه بمب اهل ایتالیا و معروف به مستر دینامیت اعلام کرد که انفجار 4 اوت در بندر بیروت که بر اساس آمار رسمی اعلام شده تاکنون باعث کشته شدن 220 نفر و زخمی شدن حدود 7000 نفر و مفقود شدن بیش از 110 نفر شد به علت نیترات آمونیوم نبوده چرا که رنگ ابر ناشی از انفجار نارنجی بوده است.

به گفته او اگر انفجار ناشی از نیترات بود باید ابر انفجار به رنگ زرد درمی‌آمد نه نارنجی!

کوپه افزود: «به وضوح می‌توان یک ستون نارنجی آجری مشاهده کرد که به رنگ قرمز روشن درآمد که معمولا به دلیل لیتیوم است که لیتیوم فلزی پیشرانه موشک نظامی محسوب می‌شود».

این کارشناس بمب از وجود «تسلیحات» در محل حادثه، هنگام وقوع انفجار خبر داد.

این در حالی است که علت حادثه بلافاصله پس از رویداد آن مشخص نبود. رسانه دولتی لبنان در ابتدا خبر از انفجار در انبار وسایل آتش‌بازی داد و دیگر گزارش‌ها آن را انفجاری در یک پایانه نگهداری مواد نفتی یا شیمیایی گزارش کردند.

انبارهایی در این بندر وجود داشت که در آن‌ها مواد شیمیایی شامل آمونیوم نیترات نگهداری می‌شد. مدیر مسئول امنیت عمومی لبنان اعلام کرد، انفجار به دلیل وجود مواد شدیدا قابل اشتعال که سال‌ها در آن محل نگهداری می‌شدند، روی داده‌است.

یک کشتی حامل محموله حدود 2750 تن آمونیوم نیترات بود که به مدت 6 سال در بندر بیروت بدون رعایت مسائل ایمنی نگهداری می‌شد.

یک مقام امنیتی اعلام کرد که انفجار به دلیل جوشکاری در یکی از انبارها رخ داده‌ است.

فاکس نیوز در گزارشی به نقل از برخی منابع نوشت، بیشتر تحرکات و اقدامات اجرایی در بندر بیروت زیر نظر و کنترل «غیررسمی» حزب‌الله قرار داشته ‌است.

در این انفجار حدود نیمی از شهر بیروت آسیب دید. بر اساس گزارش العربیه، قاضی مروان عبود، استاندار بیروت با اشاره به اینکه نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده یا ویران شده، گفت: «انفجار بیروت شبیه به انفجار هیروشیما و ناکازاکی بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم