گوترش: می‌کوشیم کمک‌های طبی و انسان‌دوستانه به لبنان بفرستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه 10 آگوست 2020 با اشاره اینکه برنامه جهانی غذا اقلام ضروری برای لبنان می‌فرستد، گفت که این سازمان می‌کوشد کمک‌های طبی و انساندوستانه در اختیار لبنان قرار دهد.

مارون الحلو، رئیس صنف پیمانکاران لبنان خسارات وارد به بیروت در نتیجه انفجار بندر این شهر را حدود 1.5 میلیارد دلار برای بازسازی بندر، 2 میلیارد دلار برای بازسازی 40 هزار مجتمع مسکونی و 200 هزار واحد مسکونی اعلام کرد. الحلو در گفتگو با العربیه تاکید کرد که برآوردهای بیمه و غیره می‌تواند این ارقام را بسیار بالاتر ببرد.

پیش از این هزینه بازسازی خسارات وارده به بیروت بین 5 تا 15 میلیارد دلار برآورد شده بود.

دولت لبنان روز دوشنبه استعفا کرد و حمد حسن، وزیر بهداشت در این‌باره گفت که این استعفا فرا از مسئولیت نیست و ملت عامل جنایت انفجار بندر را می‌شناسد.

محمد فهمی، وزیر کشور لبنان پیش از این به شبکه ال بی سی آی گفته بود: «استعفا می‌توانست در لحظه وقوع فاجعه رخ دهد و در آن زمان حتمی بود اما پس از گذشت زمان و استعفا در حال حاضر به معنای فرار از مسئولیت است.»

ماری کلود نجم، وزیر دادگستری لبنان نیز گفت که «محتوای گزارش مربوط به انفجار بندر بیروت کاملا قضایی است... هیچ کس آرزو نمی‎‌کند در این فاجعه در جایگاه مسئولیت باشد...من روی استعفا اصرار کردم ولی این به معنای فرار از مسئولیت نیست.»

با استعفای ماری کلود نجم وزیر دادگستری و غازی وزنی وزیر دارایی تعداد وزیران مستعفی دولت لبنان به 6 وزیر رسید. پیش از این وزرای امور خارجه، محیط زیست و توسعه سازمانی، اطلاع‌رسانی استعفا کرده بودند.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان هم شامگاه دوشنبه با انتشار پیامی استعفای خودر را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم