نگرانی از ظهور داعشی جدید در لیبی در پی استیلای مزدوران ترکیه بر شهر صبراته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خطر مزدوران تحت الحمایه ترکیه اعزامی به لیبی تنها به حمایت آنها از شبه‌نظامیان الوفاق محدود نمی‌شود بلکه اطلاعات وارده حاکی از آن است که حضور این مزدوران در منطقه، خطر تجدید قوا و سازماندهی مجدد گروه داعش در لیبی و شمال آفریقا را به همراه دارد.

بنا به اظهارات یک مقام نظامی ارتش ملی لیبی گروه داعش با افزایش حضور هزاران تن از مزدوران ترکیه در غرب لیبی تجدید قوا کرده و به طور قابل ملاحظه‌ای فعالیت‌هایش را در شهر صبراته در غرب لیبی از سر گرفته و خطری واقعی را علیه شهر ساحلی صبراته تشکیل داده و احتمال تبدیل شدن آن به کانونی برای فعالیت‌های تروریست‌ها را افزایش داده است.

Advertisement

در همین راستا سرتیپ خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی ارتش لیبی شنبه 8 اوت 2020 در گفتگو با «العربیه.نت» تصریح کرد که نزدیک به 3000 نفر از مزدوران با تابعیت‌های مختلف و به ویژه تونسی که اغلب اعضای گروه داعش و تحت الحمایه ترکیه به لیبی اعزام شده‌اند پس از پایان جنگ در طرابلس پایتخت لیبی در داخل شهر صبراته مستقر و ماندگار شده و از آنجا فعالیت‌های‌شان را آغاز کردند.

المحجوب گفت که تمرکز این گروه‌های مزدور تندرو و استیلای آنها بر شهر صبراته در فاصله 100 کیلومتری شرق تونس که بارزترین نقطه قاچاق مهاجران غیرقانونی به اروپاست تهدیدی علیه امنیت لیبی و همچنین تونس و اروپا خواهد بود.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیش‌تر از انتقال هزاران نفر از عناصر تروریستی و اعضای گروه داعش در میان مزدوران سوری که توسط ترکیه به لیبی اعزام شده‌اند خبر داده بود که این تحول نگرانی‌ها درباره تجدید قوای داعش در لیبی و ازسرگیری فعالیت‌های تروریستی این گروه تندرو در منطقه شمال آفریقا را افزایش داده است.

شهر صبراته در فاصله 70 کیلومتری غرب طرابلس پایتخت لیبی در سال 2016 به مرکزی برای فعالیت‌های گروه داعش و پادگانی برای آموزش عناصر تروریستی تبدیل شده بود اما با حمله هوایی ایالات متحده آمریکا به مقر تروریست‌ها در این منطقه 49 تروریست کشته شده و از وقوع حمله گسترده تروریستی به تونس که داعش برای آن طرح‌ریزی می‌کرد، جلوگیری شد.

پس از شکست گروههای تروریستی در عراق و سوریه و در سایه ادامه تنش‌های نظامی کنونی در لیبی نگرانی‌هایی حقیقی از خطر تبدیل شدن غرب لیبی به پایگاهی برای گروه‌های اصول‌گرای تندرو و عناصر تروریستی جهت ایجاد جای پاهایی در شمال آفریقا، منطقه ساحل، صحرا و غرب آفریقا وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم