مجمع‌الجزایر فرسان سعودی، ستاره درخشان دریای سرخ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان، وزیر فرهنگ پادشاهی عربی سعودی از آغاز تلاش‌های این کشور برای ثبت منطقه حفاظت‌شده مجمع‌الجزایر فرسان در فهرست یونسکو خبر داد.

وزیر فرهنگ سعودی در صفحه توئیترش با اعلام خبر آغاز تلاش‌ها برای ثبت جهانی مجمع‌الجزایر فرسان، نوشت: «کشور ما از نظر انسانی و تنوع طبیعی و فرهنگی غنی است.»

مجمع‌الجزایر فرسان در بخش جنوب شرقی دریای سرخ و در 42 کیلومتری ساحل شهر جازان قرار دارد و 5 هزار و 408 کیلومتر مربع مساحت دارد.

این مجمع‌الجزایر از 84 جزیره تشکیل شده که بزرگتری آنها «فرسان بزرگ» و السقید (فرسان کوچ) نام دارد. جزیره قماح هم یک جزیره مسکونی است که بیشتر ساکنان آن ماهیگیر و کشاورز هستند.

تنوع زیست‌محیطی این جزایر به دلیل سواحل مرجانی، شن‌های سفید و سنگ‌های مرجانی به شدت گسترده و قابل توجه بوده و پذیرای گونه‌های جانوری مختلف است.

از مهم‌ترین ویژگی این جزایر ارتفاع اندک آنها نسبت به آب‌های آزاد است و بالاترین نقطه در این مجمع‌الجزایر تنها 40 متر ارتفاع دارد. ژرف‌دره‌های دریایی متعددی در آب‌های نزدیک به این سواحل وجود دارد که در حمایت از حیات ریزجانواران این منطقه حفاظت‌شده نقش به سزایی دارد.

سه جزیره فرسان بزرگ، فرسان کوچک و قماح مهم‌ترین جزایر مجمع‌الجزایر فرسان به شمار می‌روند و مجموعا بیش از 18 هزار نفر در آنها زندگی می‌کنند. این جزایر دارای زیرساخت‌های شهری و ظرفیت‌های گردشگری مانند هتل هستند ولی بقیه جزایر این مجمع‌الجزایر خالی از سکنه‌اند.

منطقه حفاظت‌شده مجمع‌الجزایر فرسان از مهم‌ترین مناطق حفاظت‌شده طبیعی در شبه‌جزیره عربی است و آنچه بر اهمیت این منطقه می‌افزاید وجود «آهو فرسانی» است که رنگ قهوه‌ای روشن دارد. پرندگان متعددی نیز در این منطقه زندگی کرده و یا به آن رفت و آمد دارد. لاک‌پشت‌های بزرگ و دلفین‌های خلیج الغدیر نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مهم مجمع‌الجزایر فرسان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید