انفجار مهیب در بندر بیروت و احتمال انفجار مواد منفجره نظامی در آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری لبنان امروز سه‌شنبه 4 اوت 2020 از وقوع انفجاری مهیب حدود ساعت 6 بعد از ظهر در بیروت پایتخت این کشور خبر دادند.

بر أساس گزارش‌های رسانه‌های داخلی لبنان این انفجار در اثر بروز آتش سوزی در بندر بیروت و سرایت آن به انبار حاوی ماده نیترات رخ داد و احتمال انفجار موارد انفجاری با کاربرد نظامی از قبیل «سی 4» نیز از سوی کارشناسان مطرح شده هر چند هنوز صحت و سقم این نوع اطلاعات تائید نشده است.

به گزارش رسانه‌های لبنان، ساختمان‌های نزدیک به منطقه انفجار در بندر بیروت از جمله منزل سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان معروف به «بیت الوسط»، به شدت آسیب دیده و لزرش زمین در نقاط بسیار دور از منطقه وقوع انجار إحساس شد اما تا این لحظه در مورد علت این انفجار گفته شده که کشتی در نزدیکی بندر بیروت دچار آتش سوزی شده و 15 دقیقه بعد، این انفجار مهیب در انبار نیترات رخ داد.

رسانه‌های لبنان به نقل از کارشناسان آورده اند که شدت انفجار به حدی بوده که بیانگر وجود مواد انفجاری از نوع جنگی است و صدا و لرزش انفجار به قدری بزرگ بود که در تمامی مناطق لبنان از صور، صیدا در جنوب تا بیروت و حومه جنوبی آن و جبل شنیده شد و خسارات بسیار شدیدی در منطقه نزدیک به بندر بیروت به بار آمده است.

بر أساس همین گزارش‌ها علاوه بر تعداد زیاد زخمی ها، دست کم جسد 20 نفر رویت شده است و شمار زیادی از أجساد کشته شدگان و همچنین زخمی‌ها به احتمال زیاد در زیر آوار برجای مانده از ساختمان‌های ویران شده، گرفتار شده اند.

به گزارش رسانه‌ها، بیمارستان‌های بیروت بنا به دستور وزیر بهداشت لبنان باید پذیرای زخمی‌ها باشند و هزینه‌ها از سوی وزارت بهداشت تامین می‌شود.

پاره‌ای از رسانه‌های لبنان در لحظات نخست وقوع انفجار با توجه به پخش فوری تصاویر خسارات وارده شده به منزل سعد حریری، عنوان ساختند که احتمالا عملیاتی «تروریستی» در سوء قصد به جان او انجام گرفته اما بلافاصله با پخش اخبار مربوط به سلامت حریری این خبر تکذیب شد.

اخرین اطلاعات حاکی از آن است که کشتی روسی حاوی مواد شیمیایی در سال 2016 در لبنان مصادره شده و مواد آن در انباری نگهداری میشده که بروزر آتش سوزی در آن بالعث بروز انفجار مهیب امروز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم