حجاج امروز جمعه اولین روز مراسم «تشریق» را با رمی جمرات در منا آغاز می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حجاج بیت‌ الله الحرام امروز جمعه 31 ژوئیه 2020 برابر با 10 ذیحجه 1441 مصادف با اولین روز عید قربان، پس از رفتن از عرفات به مزدلفه مراسم «تشریق» در منا را با رمی جمرات آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی وزارت حج و عمره این پادشاهی از سوی شرکت‌های متخصص در این زمینه مقادیری سنگ‌ریزه‌های رمی جمرات را پس از استریل و بسته‌بندی کردن آنها میان حجاج بیت‌الله الحرام توزیع کردند تا حج‌گزاران به رمی جمره العقبه در منا اقدام کنند.

مرکز ملی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در سعودی پیش از این توضیح داده بود که از جمله پروتکل‌های بهداشتی ویژه موسم حج امسال 1441 توزیع سنگ‌ریزه‌های استریل و بسته‌بندی شده در کیسه‌های پلاستیکی برای رمی جمرات است.

همچنین پروتکل‌هایی جهت برنامه‌ریزی و گروه‌بندی حجاج برای انجام مراسم رمی الجمرات تدارک دیده شده است به طوری که در هر طبقه از طبقات اطراف جمرات تعداد معینی از حجاج و با فاصله‌گذاری یک و نیم متری از یکدیگر برای انجام رمی جمرات حضور یابند.

پروتکل‌های بهداشتی همچنین در طول مسیر رفتن برای انجام مراسم رمی جمرات شامل توزیع ماسک‌ها و کاربرد مواد ضدعفونی کننده کافی در میان حجاج است.

در همین راستا «هیأت توسعه منطقه مکه مکرمه» تاسیسات الجمرات را مجهزه کرده به طوری که طبقات همکف و سوم آن برای رفتن حجاج جهت انجام رمی جمرات در روزهای التشریق فعال خواهد بود و در این راستا دو طبقه همکف و سوم این تاسیسات با تمام خدمات و امکانات لازم برای انجام رمی جمرات مجهز شده‌اند.

همچنین از خودروهای گُلف برای انتقال دادن حجاج از مساکن‌شان به تاسیسات رمی جمرات استفاده می‌شود و علایم و اخطارهای مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی در محل رمی جمرات نصب و استفاده از مسیرهای مشخصی برای حجاج در این مکان و با هدف کاهش میزان تحرکات در نظر گرفته شده که این اقدامات استثنایی برای تسهیل گروه‌بندی حجاج جهت رفتن به محل رمی جمرات انجام می‌شود.

حجاج پس از گذراندن روز اول عید قربان سه روز یازدهم، دوازدهم و سیزدهم ذیحجه را در منا سپری می‌کنند، در این سه روز که به ایام «المعدودات » معروفند، مراسم «تشریق » نیز انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید