حمله بالگردهای اسرائیلی به مواضع رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایران در قنیطره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

براساس گزارش رسانه‌های رژیم سوریه، شامگاه جمعه طی موج جدیدی از حملات، بالگردهای اسرائیلی، 3 موضع را در قنیطره واقع در جنوب غربی سوریه با موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک هدف قرار دادند، دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین از حمله به شبه‌نظامیان وابسته به ایران خبر داد.

اسرائیل به نوبه خود اعلام کرد، در پاسخ به تیراندازی که از خاک سوریه در ساعات اولیه روز جمعه صورت گرفت، به اهدافی نظامی در جنوب سوریه حمله کرده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه ای گفت: «بالگردهای نظامی لحظاتی پیش در پاسخ به تیراندازی به سمت ارتفاعات جولان که امروز پیشتر صورت گرفت، به اهداف ارتش رژیم در جنوب سوریه حمله کردند».

در این بیانیه همچنین اضافه شده که «طی یورش‌هایی، چندین هدف از جمله سایت‌های دیدبانی و سامانه‌های رصد اطلاعات که در سایت‌های سوریه واقع شده‌اند، هدف قرار گرفتند».

به نوبه خود، دیدبان حقوق بشر سوریه تأکید كرد كه انفجارهایی شدید شامگاه جمعه در نتیجه حملات بالگردهای اسرائیلی با هدف قرار دادن یک سایت نظامی متعلق به نیروهای رژیم و شبه‌نظامیان طرفدار ایران در نزدیکی شهرک حضر در حومه شهر قنیطره از سر گرفته شد که باعث آتش‌سوزی شد.

دیدبان حقوق بشر، صبح روز جمعه، همزمان با هدف قرار دادن اهداف ناشناخته توسط پدافند هوایی رژیم سوریه، انفجارهایی شدید را در حومه شمالی قنیطره در نزدیکی مرز با جولان اشغالی، رصد کرد اما اطلاعاتی درباره تلفات گزارش نشده است.

موج جدید حملات اسرائیل مواضع نیروهای ایران و سوریه

پیشتر دیدبان حقوق بشر سوریه، شامگاه دوشنبه 20 ژوئیه، از موج جدید ضربات اسرائیلی علیه سایت‌های نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایرانی در پایتخت دمشق خبر داد و اعلام کرد که در آن حملات یک فرمانده نظامی ایرانی نیز در پی حمله به اتاق عملیات مشترک سپاه و حزب‌الله کشته شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه در گزارش خود افزود كه چندین موشک اسرائیلی به منطقه جنوب و جنوب غربی پایتخت دمشق اصابت كرد بدون آنكه پدافند هوایی رژیم سوریه قادر به انهدام این موشک‌ها شود.

دیدبان اضافه کرد که پدافند هوای سوریه از سه ناحیه ازرع، سویدا و قنیطره در جنوب دمشق به سوی پرتاب‌های اسرائیلی شلیک می‌کردند.

خبرنگار العربیه نیز اعلام کرد که طی حملات دیگری به درعا و قنیطره در جنوب سوریه رخ داده که منجر به مصدومیت‌هایی شده است.

به گفته این خبرنگار بالگردهای اسرائیلی در آن حملات شرکت داشتند و توضیح داد که حمله اسرائیل مواضع نیروهای ایرانی و سامانه‌های پدافند هوایی رزیم سوریه در جنوب پایتخت سوریه را هدف قرار دادند.

حمله به اتاق عملیات سپاه و کشته شدن یک فرمانده ایرانی

همچنین در گزارش شامگاه دوشنبه خبرهایی درباره کشته شدن یک فرمانده نظامی ایرانی، به احتمال قوی از نیروهای سپاه پاسداران، در پی حملات اسرائیل به سوریه، گزارش شد.

به گزارش برخی منابع: «یورش اسرائیل یک اتاق عملیات نظامیان ایرانی و شبه‌نظامیان حزب‌الله را در سوریه هدف قرار داد.»
قابل توجه است که اسرائیل به تازگی چندین حمله به مواضع ایران و شبه‌نظامیان وابسته را در سوریه آغاز کرده بود که آخرین آن در ژوئن گذشته صورت گرفت و طی آن بمباران‌های اسرائیلی مناطقی را در شرق و جنوب شرقی این کشور هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید