پنتاگون: ترکیه طی سه ماه اول سال جاری نزدیک به 4000 مزدور سوری به لیبی اعزام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون شامگاه جمعه 17 ژوئیه 2020 گفت که ترکیه طی دوره سه ماهه اول سال جاری نزدیک به 4000 مزدور سوری را برای جنگ به لیبی اعزام کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت دفاع آمریکا در گزارشی ویژه درباره عملیات‌های مبارزه با تروریسم در آفریقا افزود که ترکیه با تقدیم اموال و پیشنهاد اعطای شهروندی به هزاران تن از جنگجویان در ازای مشارکت در کنار نیروهای وابسته به دولت غیر قانونی الوفاق در طرابلس آنها را به جنگ لیبی اعزام کرده است.

این گزارش که شامل ماه‌های اول سال جاری تا اواخر ماه مارس بوده احتمال می‌دهد که کمک‌های نظامی ارسالی از سوی ترکیه در پیشروی‌ نیروهای الوفاق در ماه مه گذشته در اطراف طرابلس پایتخت نقش داشته است.

بنا به این گزارش 300 جنگجوی سوری در اواخر ماه آوریل گذشته به لیبی رسیده‌اند. از جمله این که ترکیه «تعداد نامشخصی» از نظامیان ترکیه‌ای را نیز طی ماه‌های اول سال جاری در لیبی مستقر کرده است.

سرتیپ آدم محمد احمد صالح سخنگوی رسمی نیروهای حمایت سریع در سودان تاکید کرد که این نیروهای ویژه در 12 ژوئیه جاری موفق شدند گروهی متشکل از 80 نفر و از جمله آنها دو خارجی که از کشور سوریه به سوی مواضع نیروهای متخاصم در لیبی می‌رفتند را توقیف کنند.

از سویی گروه مشابه دیگری شامل 80 نفر در تاریخ 15 ماه ژوئیه جاری و در حالی که به عنوان مزدور می‌خواستند برای مشارکت در جنگ به لیبی بروند بازداشت شدند.

او گفت تعداد کسانی که اخیرا به عنوان مهاجر غیرقانونی توسط نیروهای سودانی بازداشت شده‌اند تاکنون به 282 نفر رسیده است و افزود که عملیات مهاجرت غیر قانونی از این طریق در شرایط کنونی تغییر وضعیت داده و به هدف مشارکت در نزاع لیبی تبدیل شده است.

از سویی وب‌سایت «ارم نیوز» اعلام داشت که ترکیه طی روزهای گذشته نزدیک به 1400 پیکارجوی تونسی وابسته به گروههای تندرو را از حلب و ادلب سوریه به لیبی اعزام کرده است.

این وب‌سایت همچنین یادآور شد که هواپیماهای غیرنظامی لیبی و یکی دیگر نیز از ترکیه جنگجویان تونسی تندرو را طی چندین مرحله از منطقه غازی عینتاب در جنوب ترکیه به استانبول و از آنجا به مصراته لیبی منتقل کرده‌اند.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه رامی عبدالرحمن رئیس این دیدبان در گفتگو با العربیه اعلام کرد که ترکیه مزدورانی را با تابعیت‌های مختلف به لیبی اعزام می‌کند.

او همچنین گفت که آنکارا نه تنها مزدوران بلکه تندروها را نیز برای مشارکت در جنگ به لیبی اعزام می‌کند.

بنا به گزارش خبرنگار العربیه ترکیه همچنان به اعزام مزدوران برای مشارکت در جنگ در کنار نیروهای الوفاق در لیبی ادامه می‌دهد به طوری که در روزهای گذشته گروه جدیدی شامل 120 نفر از مزدوران با یک هواپیما از غازی عینتاب به مقصد مصراته انتقال داده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید