انور قرقاش: کوبیدن بر طبل‌های جنگ در اطراف شهر سرت لیبی تحوّلی خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی سه‌شنبه 14ژوئیه 2020 نسبت به تلاش‌های دولت الوفاق مورد حمایت ترکیه برای پیشروی به سوی شهر سرت در لیبی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی سه‌شنبه نسبت به اصرار دولت الوفاق مورد حمایت ترکیه برای پیشروی به سوی شهر سرت که آن را «کوبیدن بر طبل‌های جنگ در اطراف شهر سرت» توصیف کرده، هشدار داد و گفت «طبل‌های جنگی که در اطراف سرت در کشور برادر لیبی کوبیده می‌شود، تهدیدی است که تحوّلی بزرگ و پیامد‌های انسانی و سیاسی خطرناکی را در پی خواهد داشت».

وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات در توئیتی بر شبکه «توئیتر» گفت: «امارات خواستار برقراری آتش‌بس فوری، غلبه دادن حکمت، ورود به گفتگوهای میان طرف‌های لیبی در چارچوب مرجع‌های بین‌المللی آشکار و بی‌توجهی به تحریک‌های منطقه و اهدافش است».

شهر استراتژیک سرت و رویارویی مصر و ترکیه در لیبی

در حالی که ترکیه و دولت الوفاق لیبی بارها بر اصرار برای به کنترل درآوردن شهر استراتژیک تاکید و برقراری آتش‌بس را منوط به عقب‌نشینی ارتش ملی لیبی از این شهر کردند، مصر اما شهر سرت در لیبی را از خطوط قرمزی دانسته که امنیت ملی‌ آن را تهدید می‌کند.

دولت الوفاق به رهبری فایز السراج علی‌رغم فراخوان‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس، بازگشت به مذاکرات سیاسی، اعلامیه قاهره و تحرکات اخیر عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی، در اظهارات مختلفی بر اصرار برای پیشروی به سوی سرت که ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر با از دست دادن یا عقب‌نشینی از آن مخالف است، تاکید می‌کند.

پس از اعزام نیروهای جدید از جمله مزدوران سوری به محورهای شهر سرت از سوی گروه موسوم به گردان «الضمان تاجورا» هم‌پیمان با نیروهای الوفاق در پنج‌شنبه گذشته، ارتش ملی لیبی هشدار داد که هر گونه حمله به شهر سرت واکنش عربی سختی را در پی خواهد داشت.

پارلمان لیبی در تحولی جدید بامداد امروز سه‌شنبه با اشاره به اهمیت تلاش‌های تنگاتنگ برای «بیرون راندن متجاوزان اشغالگر» ترکیه، اعلام کرد که به مصر اجازه دخالت نظامی در لیبی«برای حمایت از امنیت قومی» دو کشور را داده است.

پارلمان لیبی که مقر آن در طبرق در شرق لیبی است در بیانیه‌ای گفت: «نیروهای مسلح مصر چنانچه تشخیص دهند خطری حتمی و قریب الوقوع امنیت دو کشور را تهدید می‌کند برای حمایت از امنیت ملی لیبی و مصر اجازه دخالت دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید