قطعی برق در لبنان همزمان با کاهش 80 درصدی ارزش پول ملی در برابر دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید بحران اقتصادی لبنان، قطع مکرر برق در بیروت و سایر شهرها و مناطق هم به افزایش سریع نرخ ارز خارجی و تورم قیمت ها افزوده شده و فشار مستقیمی بر دوش مردم این کشور وارد می آورد.

بر أساس اخبار مندرج در رسانه ای داخلی لبنان، از اول سال جاری تا کنون، نرخ برابری لیره لبنان در برابر دلار آمریکا حدود 80 درصد کاهش یافته و میزان کاهش این نرخ در بازار سیاه تنها در ماه گذشته به 60 درصد رسید.

به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی لبنان، بحران اقتصادی کنونی ریشه در بدهی سنگین خارجی دولت این کشور دارد. از پائیز سال گذشته، تظاهراتی در اعتراض به عملکرد تشکیلات حکومتی این کشور و گروه های مرتبط با آن آغاز و اگرچه این اعتراضات به خاطر شیوع ویروس کرونا برای مدتی متوقف بود، اما اخیر از سر گرفته شده است.

برخی گزارش ها حاکی از بروز خشونت در دور جدید تظاهرات از جمله حمله شبه نظامیان حزب الله لبنان به معترضان بوده است که از میشل عون رئیس جمهوری و حسان دیاب دولت کنونی لبنان حمایت می کند.

شایان توجه است که لبنان بخش عمده نیازهای غذایی خود را از خارج تامین می کند و افزایش نرخ ارز باعث بالا رفتن بهای مواد غذایی شده است به نحوی که هفته گذشته، ارتش لبنان ناگزیر شد گوشت را از فهرست غذایی نفرات خود حذف کند.

از سوی دیگر به نوشته رسانه ای لبنان، مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام اضطراری به نتیجه نرسیده است زیرا مقامات دولتی و بانکی نتوانسته اند در مورد این موضوع به توافق برسند.

این در حالی است که سیاستمداران و بانکداران لبنانی هرکدام یکدیگر را به مسولیت در قبال بحران کنونی متهم می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید