.
.
.

فرانسه، آلمان و ایتالیا خواستار پایان دادن به جنگ در لیبی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که فراخوان‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در لیبی همچنان ادامه دارد سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا جمعه 26 ژوئن 2020 طرف‌های درگیر در لیبی را به متوقف کردن جنگ دعوت کرده و از طرف‌های خارجی خواستند از هر گونه دخالت در امور لیبی خودداری کنند تا زمینه از سرگیری روند مذاکرات سیاسی فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سه کشور اروپایی فرانسه و آلمان و ایتالیا جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند «در سایه خطرات روزافزون درباره اوضاع رو به وخامت در لیبی… سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا همه طرف‌های درگیر در لیبی را به برقراری فوری و بی قید و شرط آتش‌بس فرا می‌خوانند».

این سه کشور همچنین «طرف‌های خارجی را به پایان دادن به همه نوع دخالت‌ها در لیبی و احترام کامل به ممنوعیت ارسال سلاح به این کشور که از سوی شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده است، فراخواندند».

روابط میان فرانسه و ترکیه طی هفته اخیر و به دلیل تعارض مواضع دو کشور درباره لیبی تیره شد.

ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی

اتحادیه اروپا هفته گذشته ترکیه را به ممانعت از عملیات «ایرنی» متهم کرد.

دیپلمات‌ها و مسئولان در بروکسل و پیش از برگزاری نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی ناتو تاکید کردند که ترکیه از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای گرفتن کمک از نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو برای یاری رساندن به عملیات اتحادیه اروپا (ایرنی) در دریای مدیترانه که در تلاش برای اعمال تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی است، ممانعت می‌کند.

در همین راستا فرانسه از رفتارهای ترکیه در حوزه دریای مدیترانه به شدت خشمگین شده و آن را «خصمانه» توصیف کرده و از نیروهای ناتو خواست تا برای متوقف کردن رفتارهای ترکیه اقدام کنند.

وزارت ارتش‌های فرانسه اعلام کرد که یک کشتی فرانسوی که در ماموریت ناتو در دریای مدیترانه مشارکت داشته اخیرا در اقدام «بی‌نهایت خصمانه»‌ای از سوی قایق‌های تندرو ترکیه مورد تعرض قرار گرفته است.

وزارت ارتش‌های فرانسه همچنین رفتارهای شریک خود در ناتو را «بسیار خطرناک» توصیف کرده و آن را به شدت محکوم کرد.

بازی خطرناک

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه 22 ژوئن ضمن محکوم کردن «بازی خطرناک» ترکیه در لیبی آن را تهدیدی مستقیمی علیه منطقه و اروپا برشمرد.

به گزارش خبرنگار العربیه در پاریس، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با همتای تونسی‌اش قیس سعید در کاخ الیزه گفت؛«می‌بینم امروز ترکیه بازی خطرناکی را در لیبی آغاز کرده که در تعارض با همه تعهداتی است که در کنفرانس برلین اعلام کرده بود».

مکرون با تاکید این‌که این موضع «در راستای منافع لیبی، همسایگانش، تمام منطقه و اروپا است»، خواستار «متوقف شدن دخالت‌های خارجی و اقدامات یک‌جانبه کسانی شد که ادعا می‌کنند دارند دستاوردهای جدیدی را در جنگ لیبی محقق می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم