.
.
.

وزیر بهداشت سعودی: فقط افراد زیر 65 سال اجازه حج دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر توفیق الربیعه، وزیر بهداشت پادشاهی عربی سعودی روز سه‌شنبه 23 ژوئن 2020 اعلام کرد برای محافظت از جان مسلمانان حج‌گذار تنها به افراد زیر 65 سال اجازه شرکت در مراسم حج امسال داده می‌شود.

وزیر بهداشت در یک نشست خبری مشترک با محمد الصالح، وزیر حج سعودی تاکید کرد تنها افراد زیر 65 سال و آنها که از هیچ بیماری مزمنی رنج نمی‌برند، اجازه شرکت در مراسم حج را دارند. سعودی پیش از این اعلام کرده بود حج امسال با حضور تعداد محدودی از حجاج کشورهای مختلف که در سعودی حضور دارند برگزار می‌شود.

دکتر الربیعه گفت که افرادی که می‌خواهند در حج امسال شرکت کنند، باید قبل از برگزاری مراسم تست کرونا بدهند و پس از پایان مراسم به مدت 14 روز به قرنطینه خانگی بروند.

با توجه به اینکه کرونا همچنان در کشورهای مختلف در حال انتشار است وتعداد مبتلایان در سرتاسر جهان به مرز 9 میلیون نفر رسید و در حال حاضر هیچ درمان و واکسنی برای این ویروس وجود ندارد، وزیر بهداشت سعودی از وجود یک برنامه بهداشتی و سلامی سختگیرانه برای حجاج امسال خبر داد. در این برنامه علاوه بر حجاج، افراد خدمت‌رسان به آنها نیز تست کرونا انجام می‌دهند و وضعیت سلامت آنها حین مراسم حج تحت نظر قرار خواهد گرفت.

سعودی همچنین یک بیمارستان پیشرفته برای پاسخگویی به حالات اورژانسی آماده کرده و پروتکل‌های بهداشتی حج را هم مورد بازبینی مجدد قرار داده است.

وزیر حج پادشاهی عربی سعودی نیز گفت برای برگزاری مراسم حج یک برنامه فوق‌العاده تنظیم شده است که هدف از آن مراقبت از امنیت و سلامتی حجاج است.

او در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور حج‌گذارانی از سایر کشورها، گفت که چنین احتمالی وجود ندارد و هیچ حج‌گذاری از خارج، حتی اگر تست کرونا داده باشد، در مراسم امسال شرکت نخواهد کرد.

سعودی پیش از این اعلام کرده بود که به شهروندان سایر کشورها که در حال حاضر درون خاک سعودی هستند، اجازه مشارکت در حج را می‌دهد.

محمد الصالح، وزیر حج سعودی تعداد حجاج حج امسال را بسیار محدود اعلام کرد و گفت این تعداد از 10 هزار نفر فراتر نخواهد رفت.