.
.
.

موافقت دولت یمن و شورای انتقالی جنوب با آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی مشترک نیروهای ائتلاف نظامی عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن روز دوشنبه 22 ژوئن 2020 اعلام کرد که دولت یمن و شورای انتقالی جنوب با پیشنهاد آتش‌بس کامل و برگزاری نشستی در پادشاهی عربی سعودی برای اجرای فوری توافق ریاض موافقت کردند.

سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف اعلام کرد که در سایه تحولات اخیر در جزیره سقطری و استان أبین ائتلاف به دولت قانونی یمن و شورای انتقالی پیشنهاد آتش‌بس داد و دو طرف درگیر از این پیشنهاد استقبال کردند. این پیشنهاد شامل برقرار آتش‌بس کامل، متوقف کردن روند تنش‌زایی و برگزاری نشستی در سعودی با هدف پیشبرد توافق ریاض و از سرگیری فعالیت کمیته‌ها و گروه‌های سیاسی و نظامی برای اجرای فوری این توافق است.

المالکی گفت که ائتلاف از تحولات اخیر در برخی استان‌های جنوبی یمن ابزار تاسف می‌کند و از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد منافع یمن و ملت این کشور و همچنین ثبات و امنیت و پایان خونریزی در این کشور را در راس اولویت‌های خود قرار دهند و با التزام به توافق ریاض به طبیعی‌سازی اوضاع در جزیره سقطری و آتش‌بس در استان ابین و همچنین متوقف کردن روند تنش‌زایی از جمله تنش‌های رسانه‌ای در همه استان‌های یمن اقدام کنند.

سخنگوی ائتلاف در ادامه توضیح داد که این ائتلاف با هر اقدامی در مناطق آزاد شده که امنیت وثبات را مختل و یا با توافق ریاض منافات داشته باشد را برنمی‌تابد و ائتلاف دائما در کنار یمن و ملت یمن خواهد بود و به تلاش‌هایش برای متحدسازی مردم یمن و ترمیم شکاف‌ها و حمایت از خواست مردم برای بازگرداندن دولت، امنیت، ثبات، سلامت و یکپارچگی ارضی یمن ادامه می‌دهد.