استقبال سعودی از قطعنامه انتقادآمیز آژانس انرژی اتمی درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پادشاهی عربی سعودی جمعه 19 ژوئن 2020 از قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دعوت از تهران برای موافقت با ورود بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران و فراهم کردن اطلاعاتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای این کشور به آن نیاز دارد، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود سفیر خادم حرمین شریفین در اتریش و نماینده سعودی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی در بیانیه‌ای خبری گفت: «پادشاهی عربی سعودی از قرار گرفتن پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی سه کشور اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) در دستور کار شورای حکام آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) که از ایران می‌خواهد به طور کامل و فوری با آژانس همکاری و به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از سایت‌های مورد نظر را بدهد، استقبال کرده و در این راستا پادشاهی سعودی از تلاش‌های حرفه‌ای و شفاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر آن قدردانی می‌کند».

نماینده سعودی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به دفتر «العربیه» در بروکسل ارسال شده افزود:« پادشاهی عربی سعودی از این قطعنامه که گامی مهم و جدی در راستای تلاش برای مقابله با تعدی‌های ایران و اقداماتش در نقض‌ موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با برنامه هسته‌ایش و هماهنگ با فراخوان‌های مکرر از جامعه بین‌المللی برای پذیرفتن مسئولیت‌هایش در حفظ امنیت و صلح بین‌المللی و عدم اجازه دادن به ایران برای توسعه فناوری‌ هسته‌ای برای اهداف غیر مسالمت‌آمیز است، حمایت می‌کند».

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی جمعه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از ایران می‌خواهد به بازرسان بین‌المللی اجازه ورود به دو سایت قدیمی که مظنون به انجام فعالیت‌های هسته‌ای غیر اعلام شده‌ای است را بدهد.

از سال 2012 این اولین قطعنامه‌ای تصویب شده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که از ایران به دلیل برنامه هسته‌ایش انتقاد می‌کند.

پیش‌نویس این قطعنامه طی نشست شورای حکام در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین و در سایه افزایش تنش‌ها در ماههای اخیر درباره برنامه هسته‌ای ایران به تصویب رسیده و در دستور کار آژانس قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم