فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ازسرگیری بمباران‌های ‌هوایی و حملات توپ‌خانه‌ای ترکیه علیه مواضعی در کردستان عراق

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  جنگنده‌ها و یگان‌های توپخانه‌ای ترکیه بامداد جمعه 19 ژوئن 2020 حمله‌های‌شان علیه نزدیک به 20 موضع در شهرستان زاخو از استان دهوک در شمال عراق را از سر گرفتند.

  به گزارش خبرنگار العربیه تعدادی از سربازان ترکیه‌ای طی عملیات هلی بورن در این استان کشته شده‌اند.
  پیش از این نیز دو فروند بالگرد ترکیه‌ای مواضعی کوهستانی را در استان دهوک اقلیم کردستان عراق هدف قرار دادند.

  یورش نظامی ترکیه به استان دهوک اقلیم کردستان عراق پس از آن صورت گرفت که سه‌شنبه ارتش عراق اعلام کرد 18 جنگنده ترکیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده و تا منطقه الشرقاط رسیده‌اند.

  ارتش عراق این حملات هوایی ترکیه را رفتاری تحریک‌آمیز و نقض حاکمیت عراق دانسته و خواستار عدم تکرار آن شد.

  وزارت امور خارجه عراق پنج‌شنبه همچنین سفیر ترکیه در بغداد را مجددا احضار و طی یادداشت اعتراضی شدید اللحنی، ضمن محکوم کردن نقض حاکمیت ملی عراق از سوی ترکیه خواستار متوقف شدن این‌ گونه اقدامات تحریک‌آمیز شد.

  وزارت دفاع ترکیه بامداد دوشنبه عملیاتی هوایی را با عنوان «چنگال عقاب» برای هدف قرار دادن مواضع حزب کارگران کردستان در داخل اقلیم کردستان عراق آغاز کرد.

  نیروهای ترکیه از شامگاه یکشنبه تا بامداد دوشنبه حملات هوایی و توپخانه‌ای گسترده‌ای را علیه مواضع حزب کارگران کردستان در غرب موصل آغاز کرد.

  از سویی برخی منابع به «العربیه» گفتند که نزدیک به 20 موشک شلیک شده از سوی جنگنده‌های ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان در کوههای سنجار اصابت کرده است.

  ترکیه به طور مکرر جنگجویان حزب کارگران کردستان را چه در جنوب شرق ترکیه با اکثریت کردنشین یا در شمال عراق هدف قرار می‌دهد.

  برخی منابع افزودند که جنگنده‌های ترکیه برای انجام این حمله از چندین پایگاه نظامی و به ویژه از دو شهر دیار بکر و ملطیه در جنوب شرق این کشور برخاسته‌‌ و مقرهای نظامی وابسته به حزب کارگران کردستان در عراق و برخی دیگر در خاستگاه این حزب در منطقه قندیل در نزدیکی مرز با ایران را بمباران کردند.

  افزون بر حملات مکرر جنگنده‌های ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق، آنکارا در سال‌های اخیر تهدید کرده به پایگاه‌های حزب کارگران کردستان در ارتفاعات قندیل یورش زمینی خواهد برد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران