.
.
.

اتحادیه عرب: ایران و ترکیه آتش فتنه را شعله‌ورتر می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با دخالت‌های نظامی آشکار ترکیه در لیبی، حسام زکی معاون دبیرکل اتحادیه عرب ضمن تاکید بر ضرورت متوقف شدن دخالت‌های ترکیه در امور کشورهای منطقه، گفت که «ایران و ترکیه اصول حسن همجواری را رعایت نکرده و آتش فتنه را شعله‌ورتر می‌کنند.»

حسام زکی در گفتگو با خبرگزاری رسمی مصر تاکید کرد که دخالت ایران و ترکیه در امور کشورهای عربی باید متوقف شود.

او گفت که دخالت ترکیه در لیبی، سوریه و عراق و ارسال پیکارجویان و تروریست‌های خارجی به لیبی از سوی جامعه عرب محکوم و ناپذیرفتنی است.

زکی گفت ترکیه خود را در پس توافقش یا دولت وفاق لیبی پنهان کرده تامنافع اقتصادی، سیاسی و نظامی خود را تامین کند. آنکارا و تهران از بحران‌ها برای حمایت از شبه‌نظامیان سوء استفاده می‌کنند.
همزمان رئیس پارلمان مصر از اتحادیه عرب درخواست کرد موضع روشنی در قبال دولت وفاق لیبی اتخاذ کند و «این دولت که برخی آن را قانونی می‌دانند، به دلیل عدم پای‌بندی به توافق صخیرات و استعفای برخی وزیرانش مشروعیت خود را از دست داده است.»

علی عبدالعال گفت که قاهره آمادگی گفتگو با همه طرف‌ها را دارد و اولویت اول و اساسی مصر حل و فصل بحران لیبی و بازگرداندن این کشور به کشوری باثبات و یکپارچه است، زیرا که این موضوع یک موضوع امنیت ملی برای مصر است.
دخالت‌های خارجی در لیبی و ارسال تسلیحات و پیکارجوی‌ اجاره‌ای به لیبی که سبب بدتر شدن اختلافات میان طرف‌های درگی در این کشور شده، انتقادهای جهانی گسترده‌ای را در پی داشته است.
دولت وفاق که از سوی آنکارا حمایت می‌شود، هفته گذشته پیشنهاد آتش‌بس بر اساس «ّبیانیه قاهره» را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم