.
.
.

وزارت خارجه آمریکا: ایران اهداف شرم‌آوری را در عراق دنبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مورگان اورتگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه 12 ژوئن 2020 در گفتگو با «العربیه» و «الحدث» گفت که ایران اهداف شرم‌آوری را در عراق دنبال می‌کند.

اورتگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره گفتگوهای راهبردی ایالات متحده آمریکا با عراق گفت « گفتگوهایمان با بغداد بسیار مهم است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید این که واشنگتن با بغداد به عنوان منطقه جنگی رفتار نمی‌کند افزود که گفتگوهای راهبردی میان دو کشور تنها به مناقشه درباره حضور نظامی محدود نمی‌شود بلکه شامل تقویت روابط دوجانبه، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌شود.

کمک‌های انسان‌دوستانه به عراق

او همچنین با تاکید بر این‌که آمریکا خواهان (حفظ) حاکمیت و ثبات عراق است، افزود که ایالات متحده کماکان اولین کشور جهان در ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به عراق است، و این روند شراکت دو کشور را تقویت می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که واشنگتن رژیم ایران را نه تنها به خاطر برنامه هسته‌ایش بلکه به خاطر اموالی که به گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه پرداخت می‌کند، تحت تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی قرار داده است.

مرگ برخی سران رژیم ایران در اثر ابتلا به کرونا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که دست‌کم 20 تن از سران رژیم ایران به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌ و برخی از آنها فوت شده‌اند.

اورتگس افزود که رژیم ایران می‌توانست اموالی که به موجب توافق هسته‌ای برجام در سال 2015 به دست آورده بود را هزینه توسعه زیرساخت‌ها و مراکز بهداشتی کند.

در بیانیه‌‌ مشترکی که بامداد جمعه در پایان اولین جلسه از «گفتگوهای راهبردی»‌ میان دو کشور صادر شد، دولت‌های آمریکا و عراق اعلام کردند که ایالات متحده طی ماه‌های آینده به روند کاهش حضور نظامی‌اش در عراق ادامه خواهد داد.

دو کشور در این بیانیه و بدون ارائه جزئیات بیشتری گفتند که «در سایه پیشرفت‌ بزرگ حاصله برای پایان دادن به تهدید گروه داعش، ایالات متحده در ماههای آینده به کاهش تعداد نیروهایش در عراق ادامه خواهد داد».

در این بیانیه همچنین آمده است که « ایالات متحده آمریکا تکرار کرده که خواهان ایجاد پایگاههای دائمی یا حضور نظامی همیشگی در عراق نیست و این هدف را دنبال نمی‌کند».

در پی سلسله حملات موشکی که مسئولیت آن متوجه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران شده عراق نیز در مقابل طی گفتگوهای راهبردی با ایالات متحده آمریکا متعهد شد از پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی دفاع کند.