.
.
.

رئیس جمهوری الجزایر: اوضاع در لیبی تکرار سناریوی سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر شامگاه جمعه 12 ژوئن 2020 ضمن تاکید این‌که اوضاع در لیبی به سوی سناریویی مشابه آنچه در سوریه اتفاق افتاده است پیش‌ می‌رود، گفت طرف‌های درگیر در سوریه همان طرف‌های درگیر در لیبی هستند.

عبدالمجید تبون طی گفتگو با رسانه‌های الجزایری تاکید کرد که «جزر و مد کنونی در لیبی ما را جذب نمی‌کند و در آن دخالت نمی‌کنیم…طرح ما آشکار و در مخالفت با راه‌کار نظامی است و باید روند رایزنی و گفتگو را درپیش گرفت زیرا خون‌هایی که در لیبی ریخته می‌شود خون مردم لیبی است و نه خون طرف‌هایی که در این کشور مشغول جنگ نیابتی‌اند».

رئیس جمهوری الجزایر همچنین توضیح داد «به دنبال اهداف توسعه‌طلبانه‌ یا اقتصادی در لیبی نیستیم و هر آنچه خواهانیم آتش‌بس است».

رئیس جمهوری الجزایر به امکان همکاری با کشورهای همسایه کشورش نظیر مصر یا تونس برای ایجاد راهکاری برای برون رفت از بحران لیبی اشاره کرد و گفت: «به جای تحمل زیان‌های نظامی احتمالی ناشی از مشارکت نظامی در خارج از مرزها و به دور از چارچوب تعیین شده در قانون اساسی، ترجیح می‌دهیم آن‌چه که قرار است در جنگ‌هایی که از آنها بی‌نیازیم از دست دهیم را صرف توسعه محلی کنیم».