.
.
.

سقوط بهای لیره لبنان در برابر دلار و اعتراض‌های شدید خیابانی در بیروت و دیگر شهرها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بيروت پایتخت لبنان بامداد امروز جمعه 12 ژوئن چشم خود بر شیشه‌های خرد شده برخی مراکز تجاری از خواب گشود که حاصل اعتراض‌های شدید مردمی در شبی سراسر خشونت و اغتشاش بود که نه فقط در این شهر بلکه در دیگر شهرهای لبنان نیز مشاهده شد و طی آن مردم به اوضاع فوق العاده نابسامان اقتصادی و سیاست‌های ناکارآمد دولت حسان دیاب در کلیه زمینه‌های سیاسی، مالی و اجتماعی در طول بیش از یک صد روز از روی کار آمدن اعتراض کردند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، بسیاری از مناطق، صحنه بسته شدن جاده‌ها بود ولی ارتش لبنان بلافاصله اقدام به باز کردن جاده‌ها کرد.

به گفته منابع آگاه، با توجه به بیانیه صادر شده از سوی بازرگانان مناطق شمال لبنان در روز گذشته، انتظار می‌رود، شهرهای طرابلس و عکار در شمال لبنان نیز امروز شاهد اعتصاب عمومی باشند.

سقوط بهای لیره لبنان در برابر دلار

این در حالی است که مردم خشمگین، شب گذشته با آتش زدن لاستیک و گذاشتن سطل‌های زباله در میان جاده‌ها در نقاط گوناگون بیروت و چندین شهر دیگر، نسبت به سقوط بسیار شتاب آلود بهای لیره در برابر دلار و دیگر مشکلات متراکم شده اقتصادی، اعتراض کردند.

لیره لبنان روز گذشته به شکل بی‌سابقه‌ای دچار فروپاشی گردید به طوری که هر دلار آمریکا با 5 هزار لیره لبنان مبادله شد. این درحالی است که لیره لبنان در جریان بحران اقتصادی و بانکی این کشور از اکتبر گذشته، 70% ارزش خود را از دست داد. بدین ترتیب به نظر می‌رسد این بحران اقتصادی و مالی، بزرگترین عامل تهدید کننده ثبات کشور از دوران جنگ‌های داخلی لبنان در فاصله 1975 تا 1990 باشد.

زبانه کشیدن آتش خشم

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، مردم شهرهای طرابلس در شمال و صیدا در جنوب لبنان نیز شب گذشته با سر دادن شعارهایی علیه نخبگان سیاسی حاکم و برپا کردن آتش در جاده‌ای اصلی این شهرها در گسترده ترین اعتراض‌ها از زمان اجرای سیاست فاصله گذاری اجتماعی از نیمه مارس گذشته شرکت کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تظاهر کنندگان خشمگین، شعبه بانک مرکزی در شهر طرابلس را به آتش کشیدند که دومین کلان شهر لبنان به شمار می‌آید. درپی این اقدام بود که نیروهای انتظامی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهر کنندگان کردند.

یکی از زنان تظاهر کننده در بیروت در مورد انگیزه مشارکت در این اعتراض گفت: «ما دیگر پولی برای تامین غذا یا پرداخت اجاره خانه یا اموری از این دست نداریم. تا کاهش بهای دلار و متحقق شدن همه خواسته‌های‌مان، همین جا می‌مانیم.»

دهه‌ها فساد و حیف و میل

شایان ذکر است که ریشه بحران اقتصادی کنونی لبنان به دهه‌های گذشته باز می‌گردد که فساد ساختاری و حیف و میل گسترده در این کشور نهادینه شده و لبنان را به یکی از بدهکار ترین کشورهای جهان مبدل کرده است.

ناصر سعیدی وزیر پیشین اقتصاد لبنان، علت فروپاشی شتابنده بهای لیره لبنان را به رشد تقاضا برای دلار در سوریه ربط می‌دهد که شاهد فروپاشی بسیار سریع بهای لیره سوریه در برابر دلار در آستانه اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه این کشور می‌باشد که انتظار می‌رود با پیاده شده قانون سزار(قیصر)، عملیاتی شوند.

او افزود: «نشانه‌های بروز ترس عمومی در سوریه در خصوص میزان دلار در بازار، قابل مشاهده است که تبدیل به تقاضای فزاینده برای دلار در بازار بیروت شده است».

لبنان چندین ماه است که گرفتار بحران اقتصادی فزاینده‌ای شده که به همراه شرایط دشوار ناشی از پاندمی کرونا، شرایط اقتصادی را به شدت متشنج کرده است. سردرگمی مفرط کابینه حسان دیاب در مورد پرونده‌های گوناگون و عزل و نصب‌های اداری نیز در کنار تفرقه شدید حاکم بر جناح‌های سیاسی کشور، شدت این بحران را چندین برابر کرده است.