.
.
.

اسماعیل قاآنی به جای پول به شبه‌نظامیان عراقی انگشتر نقره داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی بحران اقتصادی ایران فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی عراقی هوادار ایران که در اولین سفر رسمی اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید نیروی قدس سپاه رفته بودند، بر خلاف تصورشان به جای پول نقد، انگشتر نقره دریافت کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس سه مقام عراقی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند اسماعیل قاآنی به فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی عراقی هوادار ایران به جای پول نقد، انگشتر نقره هدیه داد، این در حالی است که قاسم سلیمانی همیشه پول نقد برای آنها با خود به همراه می‌برد.

قاآنی به شبه‌نظامیان عراقی گفت که به دلیل بحران اقتصادی ایران، آنها باید در حال حاضر روی بودجه دولت عراق حساب کنند.

اسماعیل قاآنی همچنین برای ورود به خاک عراق ناچار به درخواست ویزا شده بود، موضوعی که در زمان قاسم سلیمانی سابقه نداشت.

پیش از این روزنامه الشرق الاوسط مصطفی الکاظمی گزارش کرده بود اسماعیل قاآنی که پس از رسیدن به فرماندهی نیروی قدس سپاه ایران روز چهارشنبه سوم ژوئن 2020 در سفری رسمی به عراق رفت، باید برای ورود به خاک این کشور از وزارت امور خارجه ویزا دریافت کند.

منابع نزدیک به وزارت امور خارجه عراق گزارش کردند نخست‌وزیر این کشور دستور اکید صادر کرده همه شخصیات‌های خارجی همه کشورهای دیگر اعم از اینکه سیاسی یا نظامی باشند و باید به صورت رسمی ویزای این کشور را دریافت کرده و با این ویزا وارد خاک عراق شوند.

آسوشیتدپرس در این گزارش نوشت که با کشته شدن سلیمانی و ابومهدی المهندس نیروهای شبه‌نظامی هوادار ایران در عراق دچار اختلاف شده‌اند. پیش از این سلیمانی با تسلطی که بر این گروه‌ها داشت می‌توانست به راحتی اختلافات آنها را حل کند ولی حالا قاآنی که ناچار است از طریق مترجم با شخصیت‌های عراقی گفتگو کند و دیدارها هم معمولا از طریق ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد هماهنگ می‌شود.

از جمله دلایلی که برای اختلافات گروه‌های عراقی در گزارش آسوشیتدپرس ذکر شده، فقدان شکل سازمانی در این گروه‌هاست؛ موضوعی که ابومهدی المهندس با حمایت قاسم سلیمانی به شدت پیگیر به سرانجام رساندن آن بود.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

تاثیرات فشار تحریم‌های آمریکا روی سیاست‌های منطقه‌ای ایران موضوعی است که آمریکایی‌ها بارها از آن به عنوان یک سیاست‌ اثرگذار یاد کرده‌اند. برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 11 ژوئن 2020 به العربیه گفت که نفوذ ایران در عراق کاهش یافته است. او همچنین گفت که ایران بیش از 70 درصد بودجه حزب‌الله را در اختیار این حزب قرار داده است و سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران، حزب‌الله را تا جایی تضعیف کرد که حسن نصرالله را به درخواست کمک‌های مالی واداشت.

هوک پیشتر هم گفته بود که «رژیم ایران را تنها از راه درآمدهای نفتی، سالانه از 50 میلیارد دلار محروم کردیم.»

برایان هوک همچنین با اشاره به نقش پررنگ قاسم سلیمانی در سیاست‌های منطقه‌ای ایران، گفته بود: «کشته شدن قاسم سلیمانی خلائی را برای رژیک ایران بوجود آورد که جمهوری اسلامی قادر به پر کردن آن نیست...و اگر اسماعیل قاآنی بخواهد رویکرد کشتن آمریکایی‌ها را ادامه دهد، با همان سرنوشتی روبرو خواهد شد که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با آن روبرو شد.»