.
.
.

ادامه ارسال سلاح و اعزام مزدوران خارجی تحت الحمایه ترکیه به لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که ترکیه به پشتیبانی نظامی و ارسال تسلیحات و اعزام مزدوران خارجی تحت الحمایه آنکارا برای حمایت از شبه‌نظامیان الوفاق در جنگ علیه ارتش ملی لیبی ادامه می‌دهد، تشکیلات «الوفاق» به رهبری فایز السراج پنج‌شنبه 11 ژوئن 2020 اشاره کرد که به همین منظور «ترکیه امروز اعلام کرده پلی هوایی به لیبی ایجاد می‌کند».

تشکیلات الوفاق پنج‌شنبه اعلام کرد که «4 هواپیمای نظامی ترکیه از نوع C-130 حامل کمک‌های لجستیک در مصراته فرود آمده‌اند».

الوفاق همچنین افزود که «13 هواپیمای ترکیه امروز(پنج‌شنبه) وارد حریم‌ هوایی لیبی شده‌‌اند».

بنا به اطلاعات رسیده به «العربیه» و «الحدث» 3 هواپیمای باربری نظامی ترکیه به سوی لیبی پرواز کرده‌اند که دو تا از آنها از فرودگاهی در استانبول و یکی دیگر از فرودگاه شهر قونیه به پرواز درآمده‌اند.

افزون بر این کشتی باربری CIRKIC ترکیه که به ترتیب از بندر‌های استانبول و حیدر پاشا این کشور به سوی لیبی به حرکت درآمده بود به بنادر لیبی نزدیک شده بدون این‌که ناوچه یونانی وابسته به عملیات ایرینی( European Union Naval Force Mediterranean Operation IRINI) که ماموریت اجرای قطعنامه سازمان ملل برای منع ارسال سلاح به لیبی را انجام می‌دهد، بتواند این کشتی ترکیه را توقیف یا تفتیش کند.

این پس از آن اعلام شد که وب‌سایت ایتالیایی «فلایت رادار» پیش از این از نزدیک شدن 3 هواپیمای باربری نظامی و کشتی حامل تسلیحات ترکیه به غرب لیبی خبر داده بود.

ادامه ارسال سلاح و اعزام مزدوران خارجی

شایان ذکر است که ترکیه همچنان به اعزام مزدوران سوری تحت‌الحمایه آنکارا به طرابلس پایتخت لیبی ادامه می‌دهد.

دیدبان حقوق بشر سوریه بارها اعلام کرده بود که ترکیه علاوه بر اعزام مزدوران سوری به طرابلس همچنان و علی‌رغم قطعنامه‌ها و فراخوان‌های بین‌المللی در ممنوعیت واردات سلاح به لیبی، به پشتیبانی تسلیحاتی و ارسال سلاح به شبه‌نظامیان دولت الوفاق که علیه ارتش ملی لیبی می‌جنگند، ادامه می‌دهد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد تلاش‌ می‌کند دولت الوفاق و ارتش ملی لیبی را به ازسرگیری گفتگوها و مذاکرات برای رسیدن به راه حلی سیاسی در این کشور تشویق می‌کند.

از طرفی امارات و مصر نیز شنبه طرح گفتگوهای لیبی - لیبی را پیشنهاد کرده و شامگاه چهارشنبه نیز ضمن هشدار نسبت به ادامه تنش‌زایی نظامی در لیبی، بر راه حل سیاسی به عنوان تنها گزینه مورد قبول در این کشور تاکید کردند.