کولرا در یمن با 150هزار مبتلا در مناطق زیرکنترل حوثی‌ها به رقابت با کرونا برخاسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هرچند که ویروس کرونا در حال انتشار بسیار شتاب داری درمناطق زیر کنترل شبه نظامیان حوثی در یمن است اما عامل نگران‌زای دیگری هم قدم درعرصه این کشور گذارده که همان شیوع بیماری همه‌گیر و مرگبار کولرا است که تا این لحظه، 150 هزار تن را مبتلا کرده است.

مردم یمن که در میان بلایا و مصائب ناشی از جنگ از یک سو و شیوع همه گیری‌ها از سوی دیگر، دست و پا می‌زنند، هم اکنون در فضای کرونا زده جهان، در معرض خطر اپیدمی مرگبار دیگری به نام کولرا نیز قرار گرفته اند.

در این راستا در مناطق زیر کنترل شبه نظامیان حوثی، حدود 150 هزار نفر ظرف تنها 5 ماه به این بیماری مبتلا شده و نزدیک به 2500 تن که بیشتر از میان کودکان هستند، در اثر آن جان باخته اند.

بروز این گونه بیماری‌های واگیر دار تنها عامل تهدید کننده جان اهالی این مناطق نیست بلکه با فروپاشی سیستم‌های بهداشتی و کمبود امداد رسانی‌های پزشکی ناشی از اقدامات خرابکارنه حوثی‌ها، این فاجعه بهداشتی در ابعاد خطرناک‌تری در این مناطق ظاهر می‌گردد تا جائی که تاسیسات بهداشتی، هدف غارت و تخریب‌گری این شبه نظامیان قرار گرفته، کمک‌های انسانی نیز به وسیله آنها به سرقت رفته و در راستای رفع نیازهای این گروه تروریستی به کار می‌روند.

فساد عنان گسیخته در میان تشکیلات شبه نظامیان حوثی، واکنش شماری از سازمان‌های حقوقی جهانی را به دنبال داشته که نسبت به وخیم‌تر شدن تراژدیک أوضاع، هشدار می‌دهند که عامل تهدید آمیز جدی برای جان و سلامت مردم یمن به شمار می‌آید.

به گفته منابع پزشکی یمن، صنعاء از جمله مناطقی در یمن است که از وخامت شدید وضعیت بهداشتی رنج می‌برند و در راس فهرست شمار مبتلایان به کولرا قرار داشته و پس آن شهرهای اب، الموحویت، حجه و ذمار قرار دارند.

چیزی که عوامل پزشکی و بهداشتی یمن را به شدت نگران کرده، گسترش شتابنده کولرا است که در صورت عدم اقدام بهداشتی فوری برای برطرف سازی وخامت شدید ناشی از اقدامات تخریب گرانه شبه نظامیان حوثی در سیستم‌های خدمات رسانی بهداشتی، آب آشامیدنی و فاضل آب، می‌تواند باعث تکرار اوضاعی شبیه به شرایط بهداشتی فاجعه آمیز یمن در سال‌های 2016 و 2017 گردد؛ به ویژه با توجه به موج مهاجرت‌های داخلی مردم یمن در این روزها که بر عمق بحران انسانی در میان خانواده‌های آواره می‌افزاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم