کمک نیم میلیارد دلاری پادشاهی سعودی به یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنا به دعوت پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه 2 ژوئن 2020 کنفرانس مجازی کشورهای کمک کننده به یمن با همکاری سازمان ملل متحد در ریاض پایتخت سعودی آغاز به کار کرد.

کنفرانس کشورهای کمک کننده به یمن با هدف حمایت و هماهنگی تلاش‌های سازمان ملل متحد و بین‌المللی برای بهبود اوضاع انسانی کشور جنگ‌زده یمن برگزار می‌شود که اکنون و در سایه پاندمی کرونا و شیوع دیگر بیمارها با وخیم‌ترین بحران انسانی در جهان مواجه است.

کنفرانس مجازی کشورهای کمک کننده به یمن همچنین با هدف جمع‌آوری 2.4 میلیارد دلار کمک برای هزینه‌های بزرگترین عملیات امدادرسانی در جهان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی سه‌شنبه طی سخنرانی‌ در کنفرانس مجازی کشورهای کمک کننده به یمن ضمن فراخواندن سازمان‌های بین‌المللی به مشارکت در کنفرانس کشورهای کمک کننده به یمن از کمک نیم میلیارد دلاری پادشاهی عربی سعودی به یمن خبر داد.

وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی افزود که کشورش تاکنون در قالب کمک‌های بشردوستانه بیش از 16میلیارد دلار به یمن کمک کرده است.

از سویی دیگر شاهزاده فیصل با تاکید بر اصرار پادشاهی عربی سعودی بر حمایت از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای دسترسی به راه حلی فراگیر در یمن، گفت که شبه‌نظامیان حوثی طرح آتش‌بس اعلام شده در یمن را قبول نکردند.

«نیاز مبرم به صلح»

در آغاز کنفرانس، آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد سخنرانی افتتاحیه کنفرانس را ایراد کرده و تاکید کرد که 24 میلیون یمنی نیاز به کمک دارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود که تعداد آوارگان جنگی در داخل یمن به 4 میلیون نفر رسیده است.
گوتیرش ضمن اشاره به این که یمنی‌ها اکنون نیاز مبرم به صلح دارند از همگان خواست تا در کمک مالی برای مقابله با بحران انسانی در یمن مشارکت کنند.

در همین راستا گوتیرش اعلام کرد که بیش از %30 از برنامه‌های امدادرسانی سازمان ملل به یمن سال آینده متوقف خواهد شد.

دبیرکل سازمان ملل درباره بحران انسانی در یمن افزود که نیمی از یمنی‌ها نمی‌توانند به آب شرب سالم دسترسی پیدا کنند.

او همچنین به کمبود حاد امکانات از جمله دستگاههای کمک تنفس مصنوعی و خودروهای اورژانس در سایه شیوع ویروس جدید کرونا در یمن نیز اشاره کرد.

«جنگ برای زندن ماندن»

از طرفی معین عبدالملک نخست وزیر دولت قانونی یمن سه‌شنبه در کنفرانس کشورهای کمک کننده به یمن تاکید کرد که جنگ یمنی‌ها اکنون برای زندن ماندن است و یک سوم مردم یمن نیاز به کمک دارند.
نخست وزیر یمن گفت که شبه‌نظامیان حوثی تمام طرح‌های مقابله با شیوع کرونا را نپذیرفته‌اند.

سعودی بزرگترین کمک کننده به یمن

شایان ذکر است فراخوان پادشاهی عربی سعودی برای برگزاری کنفرانس مجازی کشورهای کمک کننده به یمن در امتداد کمک‌های بشردوستانه‌ و توسعه‌ای آن در سطح جهان و به ویژه در یمن است که پادشاهی عربی سعودی را از نظر تاریخی و به ویژه در 5 سال اخیر در جایگاه بزرگترین کشور کمک کننده به یمن قرار داده است.

پادشاهی سعودی در5 سال گذشته بیشترین کمک‌های بشردوستانه و امدادرسانی و همچنین تامین نیازهای آوارگان جنگی یمنی و کمک‌های توسعه‌ای به آنها از جمله طرح‌های بازسازی و حمایت از بانک مرکزی یمن را انجام داده است.

کمک‌های بشردوستانه از سعودی به یمن

برگزاری کنفرانس مجازی کشورهای کمک کننده به یمن در سال 2020 در تاکید نقش پیشگام پادشاهی عربی سعودی در حمایت از یمن و کاستن از درد و رنج انسانی مردم یمن است.

پادشاهی عربی سعودی همچنین در این راستا کشورهای کمک کننده را به حمایت از تلاش‌های مستمر جهت به موفقیت رساندن این کنفرانس انسانی بزرگ برای ایستادن در کنار یمن و مردم این کشور فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید