تظاهرات در بیروت علیه سلاح حزب‌الله در میان تدابیر شدید امنیتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ده‌ها هزار تظاهرکننده، شنبه 30 مه در برابر «وزارت دادگستری» در بیروت در میان تدابیر سفت و سخت امنیتی ارتش و نیروهای انتظامی لبنان، تجمع کرده و شعارهایی را در مورد لزوم خلع سلاح حزب‌الله، سر دادند.

به گزارش خبرنگار العربیه، شماری یز تظاهر کنندگان درمیان تدابیر شدید امنیتی، در اطراف ساختمان وزارت دادگستری لبنان، گرد آمده و ماموران امنیتی، موانع آهنین را در وسط خیابان برای جدا کردن گروهی از معترضان خواستار پیاده کردن قطعنامه 1959 و طرفداران جنبش امل و طرفداران حزب‌الله گذاشتند که علیه این گروه شعار می‌دادند.

نیروهای امنیتی با جدا سازی میان این دو گروه از معترضان کوشیدند از بروز درگیری یا تعرض فیزیکی، مانند حوادث مشابه گذشته در تخریب چادرهای معترضان و تحصن کنندگان در مرکز بیروت به دست با صطلاح« محور دو گانه شیعه»(حزب الله و هم پیمان آن جنبش امل)، جلوگیری کنند.

این درحالی است که چند ماه از تظاهرات 17 اکتبر می گذرد که سراسر لبنان و بویژه بیروت و طرابلس و جنوب لبنان را فرا گرفت که از نگاه پاره ای از محافل، کانون حضور حزب الله به شمار می آید.

جنب و جوش در «محیط حزب‌الله»

در این تظاهرات، مطالبات مربوط به بهبود وضعیت معیشتی و بازخواست از مسئولان حاکمیت در دوره‌های مختلف از جمله مسئولان وابسته به حزب‌الله مطرح گردید و همچنین مطالباتی درمورد منحصر کردن سلاح صرفا در دست حاکمیت، عنوان شد.

نکته جالب توجه در این تظاهرات این بود که برای نخستین بار، ناخشنودی باصطلاح «محیط حزب‌الله» از أوضاع حاکم بر کشور نشان داده شد؛ زیرا فریاد جوانان به گوش می رسید که خواهان دگرگونی طبقه سیاسی حاکم و مسئولان و تشکیل کابینه ای خالی از عناصر وابسته به أحزاب بودند.

این اعتراض‌ها با توجه به عواملی چند از قبیل تشکیل کابینه، بارش‌های فصلی و بروز بحران کرونا، فروکش کرد.

گفتنی است قطعنامه 1959 مورخ 2004/9/2 که مورد تائید 9 عضو و رای ممتنع 6 عضو شورای امنیت قرار گرفت، در چارچوب بند ششم منشور سازمان ملل با عنوان «حل مسالمت آمیز منازعات» و محدود کردن سلاح صرفا به دولت لبنان قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید