یورش تشکیلات الوفاق به فرماندهی ترکیه به شهر ترهونه لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با سرعت یافتن تحولات نظامی در لیبی و بنا به گزارش‌های رسیده از این کشور شامگاه جمعه 22 ماه مه 2020 عناصر شبه‌نظامی تشکیلات الوفاق به فرماندهی نیروهای ترکیه با تجمع در نزدیکی مسلاته در حوالی شهر ترهونه در صدد یورش به این شهر هستند.

به گزارش العربیه شورای جوانان قبایل ترهونه ضمن محکوم کردن بمباران‌های هوایی الوفاق که شامگاه سه‌شنبه و صبح چهارشنبه این شهر را هدف قرار داده، این اقدامات را نقض آشکار حقوق بشر دانسته و تاکید کردند که به مبارزاتشان علیه تروریسم ادامه خواهند داد.

شورای جوانان قبایل ترهونه در بیانیه‌ای شورای امنیت سازمان ملل، نمایندگی سازمان ملل و کشورهای حمایت کننده از الوفاق و به ویژه ترکیه را مسئول دانسته و از فرماندهی کل ارتش ملی لیبی خواستند تا با قاطعیت علیه متجاوزان وارد نبرد شده و با کسانی که پای استعمار را به لیبی کشانده‌اند مذاکره نکند.

در این بیانیه همچنین به بمباران غیرنظامیان، محاصره شهر ترهونه و ممانعت از ورود مواد و کالاهای اساسی و دارو، حمله به کامیون‌های مواد غذایی و ربودن شهروندان و غارت اموال و دارایی‌های مردم اشاره شده است.

شورای جوانان قبایل ترهونه همچنین در بیانیه‌ای ضبط شده از شورای عالی مشایخ و بزرگان لیبی خواست تا توافق‌نامه دفاع عربی مشترک را فعال کنند.

بنا به این بیانیه این شورا همچنین از کشور مصر خواست تا با دخالت مانع از یورش ترکیه به لیبی شود.

از سوی دیگر ارتش ملی لیبی پنج‌شنبه 20 ماه مه اعلام کرد که ظرف چند ساعت یک پهپاد دیگر نیروهای ترکیه را در آسمان ترهونه واقع در جنوب پایتخت طرابلس، سرنگون کرده است.

سرنگونی دو پهپاد نیروهای ترکیه در لیبی همزمان با آن صورت می‌گیرد که گردان‌های الوفاق که فرماندهی آنها را نیروهای ترکیه‌ بر عهده دارند از بازپس‌گیری شهر الاصابعه خبر دادند.

در همین راستا فرماندهی کل ارتش ملی لیبی بامداد جمعه از اهالی الاصابعه خواست تا ضمن احتیاط در منازل‌شان بمانند و برای حفظ جان‌شان جز در مواقع ضرروری خارج نشوند.

فرماندهی کل ارتش لیبی در بیانیه‌ای گفت که نیروهای هوایی آن حملاتی پی در پی را به گردان‌های الوفاق به فرماندهی ترکیه در منطقه الاصابعه و اطراف آن انجام داده‌اند.

نیروی هوایی ارتش ملی لیبی همچنین مراکز استقرار نیروهای الوفاق در پایگاه الوطیه را هدف قرار دادند.

نیروهای تشکیلات الوفاق چهارشنبه با پشتیبانی هوایی و دریایی ترکیه یورش نظامی جدیدی را به شهر ترهونه که دارای اهمیت استراتژیک برای ارتش لیبی است آغاز کردند تا ضمن تصرف این شهر کنترل آن را به دست گیرند.

ارتش لیبی چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای الوفاق با حمایت ترکیه حملات نظامی هوایی و دریایی را علیه شهر ترهونه و با استفاده از موشک‌های گراد و نبردناوهای ترکیه آغاز کردند که همه آنها مناطق غیرنظامی را هدف قرار داده است.

مرکز اطلاع‌رسانی اتاق عملیات الکرامه در بیانیه‌ای توضیح داد که شهر ترهونه با بیش از 20 موشک گراد و حملات نبردناوهای ترکیه هدف قرار گرفته که همه آنها به شهرک‌های مسکونی و یک مدرسه آموزشی اصابت کرده‌اند.

این در حالی است که نیروهای الوفاق از انهدام سامانه‌های پدافند هوایی ارتش ملی لیبی در این منطقه خبر داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید