دولت الوفاق لیبی اعلام کرد کنترل پایگاه هوایی «الوطیه» را به دست گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت الوفاق لیبی دوشنبه 18ماه مه 2020 اعلام کرد که پایگاه هوایی «الوطیه» را از کنترل نیروهای ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر خارج کرده است.

روزنامه المرصد لیبی به نقل از منابع نظامی اعلام کرد که گروه‌هایی مسلح از شهرهای الزاویه، مصراته و زواره لیبی وارد پایگاه هوایی «عقبه بن نافع» موسوم به الوطیه شده‌اند.

به گفته المرصد تصرف این پایگاه هوایی از سوی نیروهای وابسته به الوفاق پس از آن صورت می‌گیرد که طی روزهای گذشته این پایگاه هدف بیش از 100 حمله هوایی «ترکیه» قرار گرفته بود و نیروهای ارتش در ساعات اولیه صبح دوشنبه با سلاح و مهمات کامل خود از این پایگاه هوایی عقب‌نشینی کردند.

سرهنگ خلبان محمد قنونو سخنگوی دولت الوفاق لیبی گفت که نیروهای الوفاق موفق به بازپس‌گیری پایگاه هوایی «الوطیه» در صحرای غربی جنوبی نزدیک شهر شدند. او اما در اين‌باره جزئيات بیشتری ارائه نداد.

نیروهای دولت الوفاق از هفته‌ها پیش تلاش می‌کردند تا پایگاه الوطیه را به تصرف درآورند و در این راستا حملات هوایی‌شان به وسیله پهپادهای فراهم شده از سوی ترکیه را تشدید کردند.

شدت یافتن درگیری‌ها در لیبی علی‌رغم فشارهای بین‌المللی فزاینده از سوی دو طرف برای بازگشت به مذاکرات جهت رسیدن به راه حلی سیاسی و توقف خشونت‌ها به دلیل نگرانی از انتشار ویروس کرونا صورت می‌گیرد.

لیبی تاکنون از مبتلا شدن 65 نفر به ویروس کرونا در این کشور خبر داده و تعداد فوتی‌ها را 3 تن گزارش کرده است.

از سویی ترکیه اخیرا پهپادهای مسلح، سامانه‌های ضد هوایی و مزدوران جنگجوی سوری هوادار آنکار که با گروههای تندرو مرتبط هستند را در حمایت از دولت بحران‌زده الوفاق لیبی به این کشور ارسال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید