ویدئو؛ یورش أنواع حشرات از سوسک‌های سیاه و قهوه‌ای گرفته تا کنه به لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لبنان که همیشه به مشک و عنبر خود شهرت داشته و در نوشته‌های تاریخ نگاران به عنوان «سرزمین شیر و عسل» از آن یاد شده، 4 روز است که بر أساس مطالب انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخلی، جولانگاه ترکیب متنوعی از حشرات شده است که نقاط مختلف آن را هدف تاخت و تاز خود قرار داده اند.

بیشتر انبوه این حشرات از سوسک‌های برونزی رنگ و سیاه، شپش‌های قهوه‌ای، پشه و مگس بوده و ده‌ها عکس و کلیپ ویدئویی از حرکت سپاهیان حشرات در لبنان گرقته شده و العربیه نت، یکی از آنها را در لینک زیر به اشتراک گذاشته است که در آن سوسک سیاهی با اسم علمی «کالی زوما» دیده می‌شود که ظاهرا برای بازگشت، دلتنگی می‌کند زیرا سال گذشته در لبنان پخش شده ولی در طول زمستان، ناپدید گردید اما با نزدیک شدن تابستان، دوباره سرو وکله اش پیدا شده و صدها هزار عدد از آنها مشغول گشت و گذار هستند.

دانی عازار، أستاذ سخنران و پژوهشگر دانشکده علوم دانشگاه لبنان، یکی از کسانی است که حمله سپاه حشرات به لبنان را ناشی از بالا رفتن دمای هوا می‌داند که علت موج بازگشت آنها است.

به گزارش خبرگزاری لبنان، در بیانیه «سازمان پژوهش‌های علمی کشاورزی » آمده است که حشره کنه که با نام نمنم یا «نایسوس سیمویدس» هم شناخته می‌شود، قهوه‌ای رنگ بوده و جذب نور، بخصوص نور سفید می‌شود.

در ادامه همین بیانیه آمده است این کنه‌ها به شکل جمعی برای تغذیه به مناطق مرطوب شهرها و روستاها می‌روند.

توده‌های سوسک‌های بالدار برنزی رنگ در اردوگاه‌های محل سکونت پناهجویان سوری و همچنین روستای عرسال در مرز با سوریه، مشاهده شده اند که در تعداد زیاد، جاده‌ها و چادرهای پناهجویان را پوشانده اند تا حدی که اهالی این منطقه از دست اندرکاران در خواست کرده اند، قبل از بدتر شدن أوضاع، دست به کار شوند. به همین سبب عباس مرتضی وزیر کشاورزی و فرهنگ، جمعه گذشته راهی این منطقه شد و از نزدیک أنواع این سوسک‌ها را مشاهده کرد و در سپس نشستی در ساختمان شهرداری عرسال به اهالی اطمینان داد که « این حشره، موذی نیست و ظرف 3 تا 4 هفته خواهد رفت.»

سوسک‌های سیاه در شهر بعلبک واقع در شرق لبنان نیز پدیدار شد که مشاهده توده‌های انبوه این حشرات در ورودی‌های منازل، ساکنان این شهر را به وحشت انداخت که از زیر خاک سر برآورده و جاده‌ها را سیاه کرده بودند.

عناصر دفاع غیر نظامی شهر صیدا در 40 کیلومتری جنوب بیروت نیز روز گذشته 16 مه، با بلندگو در کوچه پس کوچه‌های اردوگاه فلسطینی «عین الحلوه» از مردم می‌خواستند، در و پنجره منازل را بسته و مانع خروج کودکان از خانه شوند زیرا سم پاشی برای نابود کردن این حشرات، در حال اجرا بود.

به گزارش العربیه نت، به نقل از سایت اخبار داخلی «الجنوبیه»، حومه جنوبی بیروت که مرکز حضور حزب الله لبنان است نیز شاهد جولان دادن حشرات کوچکی شبیه پشه و مگس بود و گونه‌های متنوعی از حشرات ریز از جمله «کنه»، باعث بروز نگرانی و نارضایتی میان ساکنان این منطقه شد که به خاطر بحران کرونا، درگیر وضعیت بسیار دشواری هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید