آمریکا: اگر نفتکش«صافر» نشتی کند حوثی‌ها عواقب آن را متحمّل خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 8 ماه مه 2020 به وقت محلی اعلام کرد چنانچه نفتکش «صافر» نشتی کند حوثی‌ها عواقب آن را متحمّل خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه آمریکا از شبه‌نظامیان حوثی‌ خواست تا به سازمان ملل متحد اجازه دهند نفتکشی که از 5 سال پیش در دریای سرخ توقیف کرده‌اند را تعمیر و نگهداری کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا با همکاری با فرستاده سازمان ملل در یمن به این سازمان بین‌المللی اجازه دهند تا نفتکش «صافر» که توسط آنها در آب‌های دریای سرخ توقیف شده را تعمیر و نگهداری کند.

این وزارتخانه گفت که اگر نشتی از این نفتکش صورت گیرد حوثی‌ها علاوه بر هزینه‌های انسانی و زیست محیطی ناشی از هر گونه نشتی از نفتکش توقیف شده، عواقب آن را نیز متحمّل خواهند شد.

نفتکش صافر که در ماه مارس 2015 توسط شبه‌نظامیان حوثی در 4.8 مایل دریایی از بندر نفتی رأس عیسی یمن توقیف شده مخزنی با ظرفیت حدود یک میلیون بشکه نفت خام است که در غیاب خدمات تعمیر و نگهداری با خطر خوردگی و انفجار مواجه است.

از سویی و در پی مخالفت‌های مکرر حوثی‌ها با تلاش‌های انجام شده برای تعمیر و نگهداری این نفتکش که از آن به عنوان «بمب شناور» یاد شده، هر گونه نشتی و انفجار این نفتکش می‌تواند به فاجعه‌ای زیست محیطی و اقتصادی برای یمن و کشورهای منجر منطقه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید