ترکی الفیصل: با بن لادن دیدار داشتم؛ القاعده ساخته سعودی و آمریکا در افغانستان نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده ترکی الفیصل رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی پادشاهی عربی سعودی، تأکید کرد که «رویکرد پادشاهی سعودی، پیرو قوانین اسلامی است و به سیستم اطلاعاتی و حوزه صلاحیت آن اجازه ترور هیچ شخصی را در جهان نمی‌دهد، او افزود، وظیفه این دستگاه، گردآوری آطلاعات، عضوگیری منابع اطلاعاتی و رساندن اطلاعات به مسئولان است.

الفیصل در ادامه بیان کرد: «ملک فیصل إصرار داشت تا اپوزیسیون سعودی در خارج را برای بازگشت به میهن، متقاعد سازد و وزارت کشور و فرستادگان پادشاه و سرویس اطلاعات سعودی درهمین راستا ایفای نقش می‌کردند که تا حدی نیز در بازگشت شماری به کشور موفق بودند.»

Advertisement

سعودی نقشی در ایجاد القاعده در افغانستان نداشت

الفیصل با بیان اینکه نقش دستگاه اطلاعاتی سعودی در أفغانستان، حمایت از تلاش مجاهدین در برابر حمله شوروی و جلوگیری از گسترش این حمله به پاکستان بود، این ادعا را تکذیب کرد که سازمان تروریستی القاعده، ساخته و پرداخته دستگاه اطلاعاتی سعودی و آمریکا در افغانستان بود.

شاهزاده ترکی الفیصل در ادامه سخنان خود در برنامه تلوزیونی «اللیوان» گفت: «همکاری‌هایی میان سعودی و پاکستان برای پشتیبانی از اقداماتی علیه حمله شوروی به افغانستان وجود داشت و میلیون‌ها تن از مجاهدین افغانی در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان جمع شده و داوطلبان یا مجاهدین عرب هم خدماتی را به پناهندگان افغان ارائه می‌دادند، اما رهبران عرب القاعده با افغان‌ها در پیشاور تشکیل جلسه دادند که سرآغاز شکل‌گیری سازمان تروریستی القاعده، به ویژه همزمان با بروز جنگ داخلی در افغانستان بود، لذا دستگاه‌های اطلاعاتی سعودی و آمریکا به هیچ‌وجه نقشی در این امر نداشتند.»

من هیچ ارتباطی با اسامه بن لادن نداشتم

الفیصل تصریح کرد: «من هیچ ارتباطی با اسامه بن لادن نداشتم، اما چند بار در مناسبت‌هایی که سفارت سعودی در پاکستان برپا شده بود با او ملاقات کردم. سپس او را در جده دیدم که درخواست پشتیبانی اطلاعاتی در یمن جنوبی را برای همکاری با مجاهدین عرب در برابر رویکرد کمونیستی در آن زمان کرد، این همان چیزی است که من آن را رد کردم. در سال 1995، عمر البشیر رئیس‌جمهوری سابق سودان، پیشنهاد داد كه بن لادن را به شرط عدم پیگرد قانونی او به پادشاهی سعودی تحویل دهد، اما این پیشنهاد از سوی دولت سعودی رد شد. پس از آن من به درخواست شاهزاده عبدالله بن عبدالعزیز ولیعهد وقت سعودی، نزد ملا عمر در افغانستان رفتم تا درخواست كنم، بن لادن را برای محاکمه‌اش در ریاض تحویل دهد، اما او این کار را نکرد.

بن لادن در افغانستان
بن لادن در افغانستان

عدم اعتماد به اخوان المسلمین

بهنظر ترکی الفیصل، اخوان المسلمین قابل اعتماد نیستند، زیرا در پادشاهی سعودی فعالیت می‌کردند اما دل در گرو پیمان با رهبر خود داشتند و نه اطاعت از ولی امر.

ترکی الفیصل به موجب پادشاه سعودی، در کمیته‌ای که با مشارکت دو فرستاده اخوان المسلمین در جده قبل از حمله عراق به کویت، با آنها ملاقات کرد، اما اخوان المسلمین به‌رغم کمک‌های زیاد کویت به آنها، از حمله صدام به کویت حمایت می‌کردند.

القاعده ىر يمن
القاعده ىر يمن

توسعه سیستم اطلاعاتی پادشاهی سعودی

الفیصل در ادامه توضیح داد: «زمانی که به ریاست دستگاه اطلاعاتی گمارده شدم، سازمان اطلاعاتی کشور خیلی مختصر و محدود بود، اما پس از کسب اجازه از اولیاء امور، دستگاه اطلاعاتی در چهارچوبی قرار گرفت تا درستی و سلامت کار تضمین شود و جلوی سوء استفاده از قدرت گرفته شده و نقش دقیق سرویس اطلاعاتی در تعامل با شهروندان سعودی مشخص شود و دستگیری افراد از طریق وزارت کشور و نه مستقیما دستگاه اطلاعاتی، انجام شود. در همین راستا، کارت‌های منسوب به وزارت اطلاعات باطل شد تا مورد استفاده شخصی قرار نگیرد.

باشگاه اطلاعاتی سافاری

الفیصل اظهار داشت: «باشگاه اطلاعاتی سافاری با توجه به کاهش نقش سرویس اطلاعاتی آمریكا در دهه 1970 تأسیس شد. هماهنگی اطلاعاتی میان پادشاهی سعودی با فرانسه، اروپا، مصر و شماری از كشورهای دیگر علیه کمونیسم شکل گرفت و این باشگاه اطلاعاتی برای دفع هجمه کمونیست‌ها در خاورمیانه و آفریقا مانند کنگو و جیبوتی و نیز دیگر نقاط جهان وارد عمل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم