.
.
.

سعودی و روسیه بر تعهدشان به کاهش تولید نفت تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی شامگاه پنج‌شنبه 16 آوریل 2020 در چارچوب رایزنی‌های مستمر درباره اوضاع بازار نفت گفت‌وگویی تلفنی با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه انجام داده و دو طرف بر تعهدات کشورهای‌شان به کاهش تولید نفت تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزیران انرژی دو کشور سعودی و روسیه بیانیه‌ای مشترک صادر کردند که در آن آمده است «پادشاهی عربی سعودی و جمهوری فدراتیو روسیه به طور تنگاتنگی با دیگر کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس و سایر کشورهای تولید کننده نفت برای دستیابی به توافقی تاریخی با هدف تحقق ثبات در بازار نفت همکاری کردند».

در این بیانیه همچنین آمده است «تاکید می‌کنیم که کشورهایمان به طور راسخ به اجرایی کردن کاهش‌های هدفمند تولید مورد توافق در دو سال پیش‌رو پایبند هستند و از نزدیک به نظارت بر بازارهای نفتی ادامه خواهند داد و آمادگی کامل دارند تا چنانچه لازم شد هر گونه تدابیر اضافی را با مشارکت دیگر کشورها در توافق اوپک پلاس و دیگر تولیدکنندگان نفت اتخاذ کنند».

کشورهای سعودی و روسیه همچنین ابراز اطمینان کردند که شرکای آنها در توافق اوپک پلاس و تولیدکنندگان دیگر به تعهداتشان در تحقق اهداف تعیین شده عمل خواهند کرد.

گروه اوپک پلاس یکشنبه گذشته به توافقی تاریخی دست یافت که به موجب آن تولید نفت به میزان روزانه 9.7 میلیون بشکه و از ابتدای ماه مه آینده کاهش خواهد یافت.

اتخاذ این تصمیم گروه «اوپک +» با هدف حمایت از قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی است که اخیرا در سایه شیوع همه‌گیر ویروس جدید کرونا COVID-19 و به علت پایین آمدن تقاضا از سویی و افزایش عرضه از سوی دیگر با کاهش‌های شدیدی مواجه شده است و به موجب توافق به عمل آمده این مقدار کاهش تولید نفت تا ماه ژوئن آینده ادامه خواهد یافت.