موافقت ملک سلمان با بسته حمایتی اضافی برای بخش خصوصی زیان‌دیده از کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین، اعطای بسته حمایتی دیگری را در راستای پشتیبانی، معافیت و تسریع پرداخت هزینه‌های بخش خصوصی تصویب کرد که ادامه تلاش‌های دولت جهت مقابله با پی‌آمدهای پاندمیک کرونا و اجرای کلیه تدابیر برای مقابله با تأثیرات منفی مالی و اقتصادی آن بر بخش خصوصی و فعالیت‌های اقتصادی است که متحمل بیشترین تأثیرپذیری از پیامدهای این بیماری همه گیر شده است.

به گزارش خبرگزاری پادشاهی سعودی (واس)، محمد بن عبدالله الجدعان وزیر اقتصاد و برنامه ریزی، تاکید کرد که دولت، یک سری اقدامات پیشگیرانه اضافی را به هدف تامین نقدینگی برای بخش خصوصی به مورد اجرا گذاشته تا این بخش قادر باشد آن را در مدیریت فعالیت‌های اقتصادی، به کار گیرد.

افزون بر این دولت سرگرم فعالیت مداوم برای بررسی تبعات و پی‌آمدهای بحران کرونا و چالش‌های ناشی از آن در شماری از بخش‌ها و مناطق و بررسی چگونگی تعامل با این چالش‌ها از طریق حمایت یا ارایه بسته‌های تشویقی و دیگر تدابیر است.

30 درصد از فاکتور برق

وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی سعودی توضیح داد، از جمله دیگر ابتکارعمل‌های دولت، حمایت مالی و معافیت از پرداخت‌های بخش خصوصی است که در راستای موارد اعلام شده قبلی از ابتکارعمل‌های فوری برای کمک به بخش خصوصی، به ویژه حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط اقتصادی است که متحمل بیشترین آسیب از کرونا شده و پوششی بیش از 70 میلیارد ریال سعودی (18 میلیارد و700 میلیون دلار) را شامل می‌شود که مشتمل بر معافیت‌ها و تعویق پاره‌ای از پرداخت‌ها به خزانه دولت است.

این بسته‌ها همچنین شامل پرداخت 60% حقوق و مزایای کارمندان در سعودی در بخش خصوصی از سوی دولت می‌شود که مجموع این مبالغ به 9 میلیارد ریال سعودی (2میلیارد و 400میلیون دلار) می‌رسد. افزون بر این، موسسه پولی عربی سعودی، بسته حمایتی بالغ بر 50 میلیارد ریال سعودی (13میلیارد و500 میلیون دلار) را در مرحله کنونی در اختیار بانک‌ها و سازمان‌های پولی و شرکت‌های کوچک و متوسط قرار خواهد داد.

تسریع در پرداخت حقوق

الجدعان افزود که ابتکارعمل‌های دیگر در همین راستا عبارتند از:

1-تخصیص مبلغ 50 میلیارد ریال سعودی (13میلیارد 500میلیون دلار) برای تسریع در پرداخت حقوق بخش خصوصی.

2-تخفیف در پرداخت فاکتورهای برق مصرف‌کنندگان بخش‌های بزرگانی، صنعتی و کشاورزی معادل 30% به مدت دو ماه (آوریل- می) به همراه امکان تمدید در صورت لزوم.

3-مشترکین به صورت اختیاری می‌توانند تا 50% بهای فاکتور ماهانه برق را برای ماه‌های (آوریل، می و جولای) پرداخت کنند و باقی مبلغ به شکل اقساط، ظرف مدت شش ماه از ماه ژانویه 2021 پرداخت خواهد شد و امکان به تعویق انداختن پرداخت در صورت لزوم هم میسر است.

حمایت از اشخاص

4-حمایت مستقیم از شاغلین و کسانی که زیر پوشش هیچ شرکتی نبوده و نامشان در ستاد عمومی حمل و نقل و فعالیت‌های مربوط به نقل و انتقال مسافران ثبت نشده و در راستای تدابیر پیشگیرانه مربوط به کرونا، بازداشت شده‌اند. این حمایت از طریق پرداخت مبلغی به میزان حداقل حقوق آنها خواهد بود.

5-اجرائی کردن فوری مصوبه شماره (649) هیات دولت، به تاریخ 13 ذی القعده 1440 هجری در مورد ملزم کردن شرکت‌هایی که دولت، مالک بیش از 51% سرمایه آنها است، به رعایت أصول و قوانین عمومی برای ارائه اقدامات و خریدها و دادن اولویت به محصولات تولید داخل و شرکت‌های کوچک و متوسط به هدف تسریع هر چه بیشتر حرکت اقتصادی در بازار داخلی و هدایت بازار تقاضا به سوی تولیدات و خدمات داخلی.

الجدعان تاکید کرد که بودجه دیگری لزوما برای بخش بهداشت تخصیص داده شده، به شکلی که میزان بسته حمایتی از این بخش، به 47 میلیارد ریال سعودی (12میلیارد و 690میلیون دلار) اضافی رسیده تا از این طریق بر آمادگی بخش بهداشت و تامین دارو افزوده شود و تخت‌های بیمارستانی بیشتری تهیه شده و ملزومات پزشکی ضروری همچون دستگاه‌های کمک‌تنفسی و لوازم آزمایشگاهی تهیه و کادرهای پزشکی و فنی مورد نیاز از داخل و خارج تامین شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم