.
.
.

نخست وزیر سابق لیبی بر اثر ابتلا به کرونا در قاهره فوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود جبریل نخست وزیر و رئیس ائتلاف نیروهای ملی لیبی یکشنبه 5 آوریل 2020 در قاهره پایتخت مصر بر اثر بیماری ابتلا به ویروس جدید کرونا فوت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها محمود جبریل نخست وزیر و رهبر ائتلاف نیروهای ملی لیبی در 25 مارس 2020 به یکی از بیمارستان‌های بزرگ محل اقامتش در شهر قاهره انتقال داده شده بود که تست کرونای او مثبت تشخیص داده شد. هر چند در روند معالجه حال محمود جبریل تا حدودی بهبود یافت اما یکشنبه به طور ناگهانی حال وی وخیم شده و در اثر ابتلا به کرونا جان باخت.

محمود جبریل که متولد سال 1952 است در پی سقوط رژیم قذافی از 5 مارس 2011 به عضویت شورای ملی انتقالی درآمد .

محمود جبریل در دوره قذافی پست‌های دبیر شورای برنامه‌ریزی ملی و مدیر شورای توسعه اقتصادی را بر عهده داشت و پس از انقلاب لیبی در سال 2011 حزب ائتلاف سیاسی نیروهای ملی لیبی را تاسیس کرد.
نام محمود جبریل پس از سقوط رژیم قذافی در انقلاب 17 فوریه لیبی درخشید زمانی که او ریاست دولت انتقالی

شورای ملی انتقالی لیبی را در 23 مارس 2011 بر عهده گرفت و تلاش‌های بزرگی را برای متقاعد کردن کشورهای غربی برای به رسمیت شناختن شورای ملی انتقالی لیبی به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی انجام داد.

محمود جبریل که یکی از سرشناس‌ترین کارشناسان بین‌المللی در زمینه اقتصاد بود در دوره معمر قذافی و پیش از انقلاب لیبی پست‌های دبیر شورای برنامه‌ریزی ملی و مدیر شورای توسعه اقتصادی را بر عهده گرفت و پس از سقوط رژیم قذافی حزب ائتلاف نیروهای ملی را تاسیس کرد که در انتخابات ژوئن سال 2012 اکثریت آراء را به دست آورد.

پس از بحرانی شدن اوضاع امنیتی در لیبی و کودتا علیه نتایج انتخابات، محمود جبریل از صحنه سیاست در لیبی پنهان شده و به خارج از کشور رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم