وزیر خارجه سعودی: اظهارات منسوب به پوتین درباره نفت عاری از صحت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی سعودی شامگاه جمعه 3 مارس 2020 تاکید کرد که اظهارات منسوب به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره کاهش قیمت‌های نفت «عاری از صحت است».

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزیر خارجه پادشاهی سعودی گفت از اظهارات منسوب به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در یکی از رسانه‌ها مطلع شدیم که یکی از علل کاهش قیمت‌های نفت را عقب‌نشینی پادشاهی عربی سعودی از توافق اوپک پلاس ذکر کرده و گفته ‌که پادشاهی عربی سعودی در تلاش است تا از تولید کنندگان نفت شیل خلاص شود.

Advertisement

وزیر خارجه سعودی در واکنش به این اظهارات تاکید کرد آنچه به میان آمده کاملا عاری از صحت است و هیچ‌گونه ارتباطی با حقیقت ندارد.

وزیر خارجه سعودی همچنین ادعای عقب‌نشینی پادشاهی سعودی از توافق اوپک پلاس نادرست است، بلکه این روسیه بوده که از توافق اوپک پلاس خارج شده است اما پادشاهی عربی سعودی و 22 کشور دیگر در تلاش بودند تا این کشور را به کاهش هر چه بیشتر تولید نفت و تمدید توافق اوپک پلاس متقاعد سازند اما روسیه با آن توافق نکرده است.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که موضع این پادشاهی درباره تولید نفت شیل بر هیچ‌کس پوشیده نیست و نفت شیل نیز بخشی از منابع انرژی است و پادشاهی عربی سعودی در تلاش‌ است تا به کاهش‌های زیاد تولید نفت دست یافته و از این طریق توازن را در بازار ایجاد کند.

این رویکرد نیز بر خلاف تمایل روسیه برای پایین نگهداشتن قیمت‌های نفت و تاثیرات آن بر نفت شیل است.

بنا به گزارش (واس) وزیر خارجه پادشاهی سعودی ضمن ابراز تعجب از جعل حقایق، ابراز امیدواری کرد که روسیه بتواند تصمیمات درستی را در نشست فوری‌ کشورهای اوپک پلاس شامل اوپک و مجموعه دیگری از کشورها اتخاذ کند.

شاهزاده فیصل گفت که پادشاهی عربی سعودی به منظور رسیدن به توافقی عادلانه که توازن مورد نظر را به بازارهای نفت برگرداند، خواستار برگزاری نشست فوری اوپک پلاس شده تا بازارهای نفت دیگر بار در معرض خطر واقع نشوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم