عبدالحلیم خدام، معاون رئیس‌جمهوری پیشین سوریه در فرانسه درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع سوری در فرانسه از مرگ عبدالحلیم خدام، معاون حافظ اسد رئیس جمهوری پیشین سوریه، درسحرگاه سه‌شنبه 31 مارس 2020 در پاریس خبر داد. خدام به مدت 37 روز در سال 2000 میلادی، رئیس‌جمهوری سوریه بود.

صلاح عیاش، از شخصیت‌های نزدیک به خانواده خدام گفت: «خدام روز سه‌شنبه 31 مارس، در فرانسه در سن 88 سالگی درگذشت.»

او درباره دلیل مرگ خدام نیز توضیح داد كه او در اثر ايست قلبي، در ساعت 5 صبح به وقت محلی درگذشت.

عزیمت از سوریه به پاریس

قابل توجه است که خدام به مدت 30 سال در دوران ریاست جمهوری حافظ اسد و سپس پسرش بشار اسد، که در سال 2000 رئیس جمهوری سوریه شد، در مناصب حکومتی رده بالای سوریه اشتغال داشت.

خدام پس از مرگ حافظ اسد در ژوئن 2000 به مدت 37 روز از 10 ژوئن 2000 تا 17 ژوئیه همان سال به عنوان رئیس‌جمهوری موقت سوریه فعالیت کرد و سپس جای خود را به بشار اسد داد.

او همچنین در مناصب مهم رهبری سیاسی سوریه، ایفای نقش کرد به طوری که مناصب معاون رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، عضو کادر رهبری حزب بعث، استاندار قنیطره و استاندار حما را بر عهده داشت.

عبدالحیلم خدام در دسامبر 2005 از رژیم در سوریه ، جدا شد و به فرانسه پناهنده شد. مجازات حبس ابد با اعمال شاقه، دادگاه کیفری نظامی بدوی در دمشق در آگوست 2008 ، 13 حکم محکومیت غیابی با مدت‌های متفاوت حبس، علیه خدام را صادر کرد که شدیدترین آنها، حبس ابد با اعمال شاقه به اتهامات مختلف بود که مهمترین آنها «وارد ساختن تهمت‌های جنایی به رهبری سوریه و شهادت دروغ در برابر کمیسیون بین المللی تحقیق پیرامون ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان است.

خدام به موجب حکم صادره از دادگاه دمشق، همچنین متهم به «توطئه برای تصاحب حاکمیت، ارتباط غیرقانونی با اسرائیل و توطئه چینی در کشورهای خارجی به هدف سوق دادن آنها به حمله به سوریه» گردید

بیشترین بازدید موضوعات مهم