شورش و فرار زندانیان داعشی از زندان الحسکه سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع کُردی و دیدبان حقوق بشر سوریه یکشنبه 29 مارس 2020 از وقوع شورش و فرار زندانیان داعشی از زندان الحسکه تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها یک منبع امنیتی از نیروهای سوریه دمکراتیک که زندان غویران در شهر الحسکه در شمال شرق سوریه را اداره می‌کنند، از شورش و فرار برخی از زندانیان این زندان خبر داد که در آن افراد متهم به پیروی از داعش نگهداری می‌شوند.

این منبع امنیتی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت زندانیان از گروه داعش در داخل زندان دست به شورش زده‌اند.

او گفت که تعدادی از زندانیان خارج شده و به محوطه زندان وارد شدند و همچنین افزود که «نیروهای امنیتی به حالت آتش‌ در آمدند».

این مقام امنیتی وابسته به نیروهای سوریه دمکراتیک ضمن اشاره به« فرار تعدادی از افراد داعشی از این زندان» گفت «عملیات جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد».

مقام امنیتی سوری همچنین گفت که «هواپیما‌های ائتلاف بین‌المللی بر فراز این زندان و منطقه به پرواز درآمده‌اند».

از سویی کلنل مایلز کاگنر سخنگوی ائتلاف بین‌المللی گفت: «ائتلاف به شرکای ما در نیروهای سوریه دمکراتیک در کنترل هوایی برای فرونشاندن شورش زندان کمک می‌کند».

سخنگوی ائتلاف به فرانس پرس گفت که «عناصری با رتبه‌های پایین از گروه داعش» در این زندان نگهداری می‌شوند.

ز سویی دیگر دیدبان حقوق بشر سوریه تایید کرد که دست‌کم 4 تن از زندانیان موفق به فرار از زندان شدند.
دیدبان حقوق بشر سوریه افزود که عناصر وابسته به گروه داعش در زندان خود دست به شورش زدند و عملیات جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.

مصطفی بالی سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه در «توئیتر» نوشت « زندانیان اقدام به شکستن دیوارهای داخلی زندان کرده و درهای داخلی زندان را از جا کندند».

مصطفی بالی گفت که «اوضاع در داخل زندان همچنان متشنج است و نیروهای مبارزه با تروریسم تلاش‌ می‌کنند تا کنترل اوضاع را به دست گیرند. همچنین نیروهای کمکی و نیروهای مبارزه با تروریسم به زندان اعزام شدند.

از سویی شخصیت‌های قبیله‌ای که در تماس با ساکنان منطقه هستند گفتند که هواپیماهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده مشاهده شده که در آسمان منطقه به پرواز درآمده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز ساکنان منطقه از اخبار تایید نشده‌ای درباره کشته شدن تعدادی از زندانیان در یکی از جدیدترین تلاش‌ها برای فرار از یکی از زندان‌هایی سخن گفته‌اند که زیر نظر نیروهای سوریه دمکراتیک اداره می‌شود.

از سویی و بنا به دیدبان حقوق بشر سوریه در این زندان « بیش از 5 هزار نفر با تابعیت‌های مختلف» که متهم به پیروی از گروه داعش هستند، نگهداری می‌شوند.

سال‌ها پس از رهبری مبارزه با داعش در سوریه، نیروهای کُرد همچنان نزدیک به 12 هزار تندرو را در درون تعدادی از زندان‌ها در شمال شرق سوریه نگهداری می‌کنند. و از بین این افراد سوری‌ها و عراقی‌ها و ما بین 2500 الی 3000 نفر با تابعیت خارجی از 50 کشور جهان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید