انتقادهای بین‌المللی از حمله موشکی حوثی‌ها به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن شامگاه یکشنبه 20 مارس2020 ضمن ابراز ناراحتی شدید، از حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی به سعودی انتقاد کرد و مجددا خواستار توقف فوری اقدامات خصمانه و فراهم کردن زمینه لازم جهت برقراری آتش‌بس در یمن شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مارتن گریفتس در بیانیه‌ای خبری ضمن ابراز ناراحتی شدید، از ادامه تنش‌زایی‌ها در زمینه فعالیت‌های نظامی زمینی و هوایی در یمن، به ویژه استان مأرب. مناطق پیرامون آن و حملات موشکی که حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی انجام می‌دهند، انتقاد کرد.

گریفتس گفت: «آن اقدامات نگران کننده و ناامید کننده است، به ویژه این‌که زمانی است که مطالبات یمنی‌ها با اجماع و با صدایی رساتر از همیشه برای برقراری صلح مطرح شده است. رهبران یمنی نیاز دارند تا هر دقیقه از وقت‌شان را به پیشگیری و کاهش تبعات وخیم احتمالی شیوع ویروس کووید -19 متمرکر کنند.

حملات و تنش‌زایی

فرستاده سازمان ملل به یمن مجددا تاکید کرد حملاتی که به غیرنظامیان آسیب رسانده و اهداف غیرنظامی را بدون تشخیص چه در داخل یمن و خارج از آن هدف قرار داده، غیر قانونی و تقبیح شده است.

گریفتس همچنین تاکید کرد که تنش‌زایی‌های اخیر در تعارض با اعلام پایبندی تمامی طرف‌های درگیر در جنگ، به برقراری آتش‌بس است.

او گفت تنش‌زایی‌های اخیر نیز در تعارض با پاسخ مثبت طرف‌های درگیر در یمن به فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در این کشور است که این رویکرد نیز واکنشی هماهنگ با استقبال گروه‌های متنوع یمنی از همان فراخوان است.

مارتن گریفتس از تمامی طرف‌های درگیر در یمن خواست تا نسبت به تحولات، امکانات و فرصت‌های مرحله کنونی و از سوی دیگر خطرات بزرگ آن بیشتر هوشیار باشند.

این مقام سازمان ملل همچنین از طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواست تا به رایزنی‌ها درباره گام‌های پیش‌رو در نزدیک‌ترین زمان ممکن تحت سرپرستی دفتر سازمان ملل بپردازند.

گریفتس افزود: «امیدوارم طرف‌های پشتیبان صلح در دو سوی نزاع بدون از دست دادن این فرصت پیشرفتی حقیقی احراز کنند».

فرستاده سازمان ملل به یمن همچنین از حمایت‌های صریح طی روز‌های گذشته از آتش‌بس فوری در یمن، توسط رهبران سیاسی یمنی، رهبران قبایل، گروه‌های جامعه مدنی، زنان، جوانان و همچنین اصحاب منافع منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز امتنان کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن افزود «همراه با طرف‌های یمنی درگیر رسما روندی را برای برقراری آتش‌بس آغاز کردیم و همچنان امیدواریم که تمامی طرف‌های فعال در جنگ به سر میز مذاکره نشسته و مردم یمن و منافع‌شان را در مقام اول اولویت قرار دهند.

پدافند هوایی سعودی شامگاه شنبه دو فروند موشک پرتاب شده حوثی‌ها به سوی خاک سعودی را در آسمان شهرهای جازان و ریاض پایتخت رهگیری کرده و منهدم ساخت.

در همین راستا دولت یمن اقدام تنش‌آمیز شبه‌نظامیان حوثی را دلیلی بر «عدم تمایل شبه‌نظامیان حوثی به برقراری صلح و عدم داشتن اراده و یا تصمیمی برای پاپان دادن به بحران» از سوی آنها دانست.

دولت قانونی یمن همچنین تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی «صاحب اختیار» خودشان نیستند بلکه ازتصمیم آنها در «ادامه استراتژی ایران در جعل و کارشکنی برای تعمیق درد و رنج مردم یمن است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید