ائتلاف عربی پهپادهای حوثی به پرواز درآمده به سوی سعودی را سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد بامداد جمعه 27 مارس 2020 موفق شدند پهپادهای شبه‌نظامیان حوثی حمایت شده از سوی ایران که به سوی مناطق مسکونی شهرهای أبها و خمیس مشیط به پرواز درآمده بودند را رهگیری و سرنگون کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی شامگاه چهارشنبه نیز اعلام کرده بود که رهبران نیروهای مشترک ائتلاف عربی به رهبری سعودی از تصمیم دولت یمن برای پذیرش فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش بس در این کشور برای مقابله با عواقب شیوع ویروس کرونا (کووید-19) پشتیبانی می‌کند.

در همین راستا ائتلاف عربی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رهبران نیروهای مشترک ائتلاف عربی از تلاش های فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن برای برقراری آتش‌بس و برداشتن گام‌های مثبت و عملی برای اعتمادسازی میان طرف‌های یمنی در زمینه‌های انسانی و اقتصادی برای کاهش رنج مردم یمن و همچنین تلاش برای مقابله با خطرات ناشی از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا حمایت می‌کند».

دولت قانونی یمن پیش از این از فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس جهت مقابله با عواقب شیوع ویروس كرونا استقبال كرده بود.

دولت قانونی یمن در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی یمن «سبأ» منتشر شد، اعلام کرد: «اوضاع سیاسی، اقتصادی و بهداشتی در یمن نیاز به متوقف کردن هر گونه تنش و همسویی با تلاش‌های بشردوستانه در سطح جهان برای حفظ جان شهروندان و قبول مسئولیت کامل برای مقابله با این بیماری همه‌گیر است».

دولت قانونی یمن در بیانیه خود همچنین تأکید کرد که این دولت به تلاش‌های خود برای بازگرداندن نهادهای دولت و متوقف کردن خونریزی در این کشور ادامه داده و در این راستا آمادگی‌اش برای عمل به وظایفش برای مقابله با خطرات این بیماری همه گیر و جلوگیری از انتشار آن در خاک یمن را اعلام می‌دارد.

موضع دولت قانونی یمن ساعاتی پس از فراخوان آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس در همه مناطق نزاع در جهان از جمله یمن اتخاذ شده است.

دبیرکل سازمان ملل در پیامی از همه کشورها خواست تا تلاش خود را بر مسئله رویارویی با خطر کرونا متمرکز کنند و به نزاع‌ها و درگیری‌های موجود پایان دهند.

در روزهای گذشته نیز فراخوان مشابهی از مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد به یمن به طرف‌های یمنی داده شد اما علی‌رغم استقبال دولت قانونی یمن و ائتلاف عربی از این فراخوان، شبه نظامیان حوثی وابسته به ایران به آن بی توجهی کرده و به حملات موشکی و پهپادی‌شان به مناطق مسکونی در شهرهای یمن و سعودی ادامه می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید