وزیر خارجه جدید مالزی: برای ترمیم روابط با سعودی تلاش خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داتوک سری هشام الدین حسین وزیر خارجه جدید مالزی، امروز 13 مارس گفت که اولویت اصلی را به ترمیم روابط دو جانبه با پادشاهی سعودی به عنوان محوری اساسی، خواهد داد.

روزنامه «مالزی کنی» به نقل از او نوشت که دعوت‌نامه‌ای برای همتای سعودی‌اش، شاهزاده فیصل بن فرحان برای دیدار از مالزی ارسال شده است.

وزیر خارجه مالزی در جریان مراسم استقبال از او ویسما پوترا گفت: «یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ما تصحیح روابط با سعودی است.»

وزیر خارجه مالزی در موقعیتی دیگر گفت که در راستای بهبود روابط مالزی و هند نیز خواهد کوشید؛ آنهم در فضائی از پیش‌بینی‌ها در این خصوص که دهلی نو قصد دارد، واردات روغن نخل مالزی را به دلیل بروز سردی در روابط دو کشور در سال گذشته، ممنوع کند. این موضعگیری هند در پی اظهارات «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی درباره ناآرامی‌های جامو و کشمیر و تحریک‌آمیز تلقی شدن آن از نگاه هند، اتخاذ شد.

وزیر امور خارجه مالزی افزود: «من در تلاش هستم كه با این وضعیت تعامل داشته باشم، زیرا ما در یک جزیره به دور از دیگران بسر نمی‌بریم. مالزی ابرقدرت نیست، ما باید اطمینان حاصل كنیم، جهاتی كه می‌توانند در جهان تأثیر بگذارند، روابط نزدیکی با ما دارند.»

هشام الدین در جلسه کابینه، گفت: «شیوع بیماری کرونای جدید Covid-16، موضوع اصلی بحث بود و از سایر کشورها همچون چین، ایتالیا و سنگاپور که از شیوع این بیماری آسیب دیده‌اند، خواسته خواهد شد تا تجارب خود را در زمینه حل این معضل، به اشتراک بگذارند.

در جنجالی که در جریان اجلاس کوالالامپور در ماه دسامبر سال گذشته بروز کرد، ماهاتیر محمد پیش از آن با طرف سعودی تماس تلفنی داشت و اطمینان داده بود که این اجلاس، جایگزین سازمان همکاری‌های اسلامی نخواهد شد و عمران احمد خان رئیس‌جمهوری پاکستان نیز در آن اجلاس شرکت نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید