روحانیون استان قطیف سعودی: اطلاع‌دهی درباره سفر به ایران یک واجب شرعی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از روحانیون در استان قطیف کشور سعودی تأیید كردند، برای اين كه مسئولان بهداشت کشور بتوانند با موارد ظهور كرونا ویروس (كووید 19)، تعامل لازم را داشته باشند و برای کاستن از خطر ابتلاء به ویروس کرونا، شهروندان باید بتوانند سفر خود به ایران را بدون نگرانی از بیم اقدامات قانونی، برملا سازند.

بیانیه سعودی در مورد مسئولیت ایران و آسیب‌رسانی آن به شهروندان سعودی در نزدن مهر ورود در گذرنامه‌های افرادی که به ایران سفر می‌کنند، خالی از ابهام بود، چرا که این کارباعث می‌شود تا تشخیص افراد آلوده به ویروس قبل از ورود به سعودی، دشوارتر شود.

وظیفه شرعی، ملی و قانونی

از سوی دیگر به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، شیخ احمد سلمان الاحمدی، یکی از روحانیون قطیف، گفت كه اطلاع‌ دادن به مبادی دخولی و خروجی کشور یا یکی از مراکز بهداشتی در مورد سفر به كشورهای کانون کرونا، «وظیفه ملی، شرعی و قانونی» است و همه باید برای پشت سر گذاشتن این مرحله، از آگاهی و مسئولیت كافی برخوردار باشند.

شیخ حسن الصفار یکی از روحانیون شیعه نیز خواستار استفاده از بخشودگی اعلام شده از سوی دولت سعودی برای کسانی شد که در دوره گذشته پس از بخشنامه ممنوعیت سفر به صورت مخفیانه به ایران سفر کردند، تا از این فرصت استفاده کنند و به مقامات ذیصلاح، به ویژه در وزارت بهداشت اطلاع دهند تا بتوان احتمال ابتلاء به ویروس کرونا در صورت سفر به کشور کانون ابتلاء را مشخص کرد.

اطلاع دادن، یک مسئولیت اجتماعی است

به نوشته الشرق الأوسط، الصفار در خطبه‌های نماز جمعه در برابر ده‌ها نمازگزار، خواستار همکاری با مقامات ذیربط شد تا بتوان از آنچه که او «تصمیم عاقلانه» دولت سعودی در مورد بخشودگی کسانی که ممنوعیت سفر به ایران را زیر پا گذاشتند، نهایت استفاده را برده و این موارد را گزارش داد، زیرا این موضوع را نباید در چنین شرایطی که ویروس مرگبار در حال شیوع است، به هیچ وجه ناگفته و مسکوت گذاشت.

او افزود: «اطلاع دهی از سوی شخصی که به طور پنهانی به ایران سفر کرده، یا درباره شخصی که اخیرا به این کشور رفته، یک مسئولیت اجتماعی است و فرار از این مسئولیت، شرعا حرام است.»

به گزارش الشرق الوسط، شیخ منصور السلمان، یکی از روحانیون استان قطیف، اظهار داشت: «مهر نزدن به گذرنامه از سوی برخی از کشورها برای جلب توریست و زائران، انجام شده، اما در این مورد نکته مهم، بازگشت مسافرانی است که هم اکنون بلاتکلیف در ایران مانده‌اند.

دکتر شیخ عبدالعظیم الضامن، قاضی موارد مربوط به آثار تاریخی و موقوفات در قطیف، بیانیه‌ای صادر کرد که در آن بر اهمیت پیروی از آنچه که توسط دولت سعودی، به ویژه وزارت بهداشت برای کمک به مهار این ویروس تهدیدکننده سلامتی فرد و جامعه، اعلام شده، تاکید ورزید. او خواستار کاهش هرچه بیشتر برپائی مناسبت‌های مذهبی شد و از روحانیون و واعظان منابر خواست تا نقش خود را در دادن پند و اندرز به جامعه، ایفا کرده و همچنین تجهیزات پزشکی لازم را در مکان برپائی مناسبت‌های مذهبی، فراهم آورده و از هر گونه اقدامی که چه بسا منجر به شیوع ویروس گردد، پرهیز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید