«ابوعلی العسکری» حامل پیام‌های تهدیدآمیز در عراق کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

افکار عمومی عراق دو روز پیش سرگرم توییت‌های تهدیدآمیز سخنگوی حزب‌الله عراق موسوم به «ابوعلی العسکری» و همچنین، فهرست ترور بازرگانان عراقی بود که در شبکه‌های اجتماعی پخش شد.

نام «ابوعلی العسکری»، توجه افکارعمومی عراق را به شدت به خود جلب کرد، به ویژه پس از متهم کردن برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق و مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق به مشارکت در برنامه‌ریزی برای ترور قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس و ابومهدی المهندس نائب‌رئیس سابق حشد الشعبی.

این دو مقام عراقی همچنین در این توییت‌ها متهم به همکاری با دولت آمریکا برای باقی ماندن نیروهای خارجی در عراق شدند.
این تهدیدات، واکنش سرویس اطلاعاتی عراق را به دنبال داشت.

«حسین مونس»

در این گیر و دار، حساب کاربری ابوعلی العسکری در توییتر، بلافاصله مسدود شد، این اسم اسرارآمیز که حشد الشعبی در مرحل بعدی از آن تبری جست، چه کسی است؟

یک منبع امنیتی، در پاسخ به این سؤال برای «العربیه نت» فاش كرد كه ابوعلی العسكری، همان مأمور امنیتی «تیپ‌های حزب‌الله عراق» است كه با ایران مرتبط و دنباله رو علی خامنه‌ای رهبر نظام در ایران است و معروف به حسین مونس می‌باشد.

هشام الهاشمی، کارشناس امور گروه‌های مسلح نیز به نوبه خود، در مصاحبه با «العربیه نت» توضیح داد كه «حسین مونس»، عضو شورای «تیپ‌های حزب‌الله» است و به عنوان مشاور امنیتی و نظامی فعالیت می‌كند.

این مقام امنیتی همچنین با اشاره به اینکه مونس، دو کنیه (ابوموسی) و (ابوعلی العسکری) هم دارد، افزود: «او یکی از رهبران میدانی تیپ‌های حزب‌الله است که در اواخر سال 2008 توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و در آوریل 2012 آزاد شد».

علاوه بر این، الهاشمی با اشاره به انتشار اخبار در مورد یورش عناصر سرویس اطلاعاتی عراق به مقر حزب‌الله و دستگیری برخی از اسامی دست اندرکار قتل و ربایش عراقی‌ها، خاطرنشان کرد که ده‌ها هزار کاربر توئیتری از اخبار تأیید نشده در مورد حمله و تعقیب آنچه که او عناصر غیردولتی نامید، خوشحال بودند.

او همچنین تأیید كرد كه همه محافل، بیانیه ریاست حشد الشعبی را تائید می‌کنند که گفته است، حشد الشعبی سخنگوی نظامی ندارد.

پیام‌های تهدیدآمیز

از طرف دیگر به نظر این منبع امنیتی، حسین مونس از نام مستعار دیگری نیز استفاده می‌کند، که همان «سخنگوی نظامی» است، زیرا او یکی از مسئولان امنیتی حزب‌الله عراق است که مأموریتش ارسال پیام‌های تهدیدآمیز به مقامات و همچنین افشای امور خاص اطلاعاتی در صورت نیاز و درعین حال اطلاع‌رسانی درباره گردان‌های حزب الله در شبکه‌های اجتماعی، از جمله توییتر است که حساب کاربری او را ساعاتی پس از اقدام به تهدید علیه برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق و مصطفی الکاظمی رئیس سرویس اطلاعاتی کشور، بلوکه شد.

او همچنین در مصاحبه با العربیه نت عنوان کرد که توییت‌های ابوعلی العسكری، بیانگر تهدیدهای علنی علیه شخصیت‌هایی است که باصطلاح با نیروهای آمریكایی یا با سفارت آمریكا در بغداد سروكار دارند.

او در توئیت‌هایی تا 15/3/2020 به این شخصیت‌ها و مقامات مهلت داد تا همه ارتباط‌های خود را با این اطراف، قطع کنند چرا که در غیر این صورت، در معرض حذف فیزیکی و قتل، قرار می‌گیرند.

گفتنی است که شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در اوایل هفته، تهدید کردند که اگر مصطفی الکاظمی، رئیس سرویس اطلاعاتی عراق به عنوان نامزد منصب نخست‌وزیری مطرح شود، عراق را به آتش خواهند کشید.

شبه‌نظامیان همچنین در بیانیه روز دوشنبه گذشته خود، الکاظمی را متهم به کمک به آمریکایی‌ها در ترور قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس کرده و تاکید داشتند، برای عراق بهتر است که عادل عبدالمهدی را بار دیگر به جایگاه طبیعی خود برگرداند تا موانعی را که تا کنون پابرجا مانده، پشت سر بگذارد.

این تهدیدات از سوی شبه نظامیان حزب الله عراق، پس از طرح نام الکاظمی از سوی رسانه‌های محلی و در پی انصراف محمد علاوی، نخست وزیر انتصابی از تشکیل کابینه، پس از 3 بار ناکامی مجلس در تشکیل جلسه برای دادن رای اعتماد به او علنی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید