نتانیاهو پیروزی انتخاباتی خود را جشن گرفت...اکثریت حاکم هنوز شکل نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که متهم به چند پرونده فساد است، بامداد روز سه‌شنبه 3 مارس، «پیروزی بزرگ» خود را «برغم همه دشواری ها»، در انتخابات روز دوشنبه 2 مارس مجلس جشن گرفت که نقش سرنوشت سازی در بقای سیاسی وی داشت.

نتانیاهو گفت: «پیروزی امشب که از همه انتظارات فراتر رفت، بزرگتر از پیروزی سال 1996 است. ما با همه نیروهایی روبرو شدیم که می‌گفتند دوره نتانیاهو به سر رسیده است.» وی افزود: «ما، خانه به خانه و خیابان به خیابان مبارزه کرده و طول و عرض کشور را پیمودیم و با شهروندان اسرائیل ملاقات کردیم که می‌بایست برخی از آنها را متقاعد کرده و شور انتخاباتی خود را به آنها انتقال می‌دادیم.»

بر اساس نظرسنجی‌ها، 60 کرسی کنیست، نصیب جناح راست شد که برای تشکیل کابینه، نیاز به اکثریت 61 نماینده، از مجموع 120 عضو در کنیست، دارد و در نتیجه تنها یک کرسی دیگر باقی مانده است.

نظرسنجی‌ها نشان داد كه نتانیاهو روز سه‌شنبه 3 مارس، در انتخابات کنیست، جلو افتاده، اما نتوانست به اکثریت حاکم در سومین انتخابات همگانی در کمتر از یک سال دست یابد.

شهرک نشینی، برنده شد

از سوی دیگر، صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، در واکنش به نتایج این انتخابات، با بیان اینکه در واقع، این سیاست شهرک نشینی است که پیروز شده، افزود: «نتانیاهو، ادامه اشغال و درگیری را عامل شکوفایی اسرائیل می‌داند، بنابراین، تصمیم گرفت که مبانی و مولفه‌های درگیری و چرخه خشونت، افراط گرایی، آشوب و خونریزی را تحکیم بخشد که به این ترتیب، منطقه و مردمانش را وادار به زندگی در زیر سایه زور می‌کند.»

وی با تاکید بر این که، گام بعدی، ضمیمه سازی اراضی است، افزود: «نتانیاهو در سمت اشتباه تاریخ قرار دارد».

کمیسیون انتخابات اسرائیل، پیشتر از تعطیلی مراکز رای‌گیری در انتخابات کنیست و آغاز شمارش آرا خبر داده بود. براساس نتایج اولیه شمارش اراء رسانه‌های اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو، جلو افتاده و وی پیروزی خود در انتخابات را اعلام کرد.

نتانیاهو به چهارمین دور نخست وزیری چشم دوخته است

صبح دوشنبه 2 مارس، مراکز رای‌گیری در اسرائیل در سومین انتخابات قانونگذاری در کمتر از یک سال، گشوده شد که نقش تعیین کننده‌ای برای یبنیامین نتانیاهو داشت که مدت قانونی نخست وزیری‌اش، به پایان رسیده و در عین حال با توجه به پرونده‌های فساد علیه خود، برای ماندن در قدرت، مبارزه می‌کند.

6.4 میلیون اسرائیلی برای انتخاب نامزد خود برای نخست وزیری قبل از بسته شدن مراکز در ساعت 22:00 (20:00 به وقت گرینویچ) به بیش از 10 هزارحوزه رای‌گیری رفتند.

قابل توجه است که نتانیاهو، دارنده طولانی‌ترین مدت نخست وزیری در اسرائیل است که بیش از یک سال است به دلیل نداشتن اکثریت حاکم، عملا نقش دولت موقت را ایفا کرده است تا اسرائیل که اکنون دچار بروز تجزیه در ساختار قدرت شده، بتواند دو انتخابات بی‌نتیجه و یک فلج سیاسی طولانی مدت را پشت سر بگذارد.

نتانیاهو که ریاست کابینه را برای سه دوره متوالی به عهده داشته است؛ در تلاش است تا برای چهارمین بار، این سمت را درکارنامه سیاسی خود ثبت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید