اصابت چند موشک به منطقه پیرامون سفارت آمریکا در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه در بغداد شامگاه اول مارس 2020 و پس از استعفای نخست‌وزیر عراق از سمت خود، گزارش کرد که چند فروند موشک به منطقه بیرونی سفارت آمریکا اصابت کرد. پیش از آن نیز چند انفجار بزرگ، پایتخت عراق را لرزاند.

منابع امنیتی عراق از اصابت 4 فروند موشک به محیط سفارت آمریکا در منطقه الخضراء خبر دادند و گفتند که آژیرهای خطر به صدا در آمد.

هنوز درباره خسارات احتمالی وارده به سفارت آمریکا گزارشی منتشر نشده است.

محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه اول سپتامبر 2020، پس از عدم موفقیت دوباره پارلمان این کشور در تشکیل جلسه فوق‌العاده برای بررسی رای اعتماد به دولت، از تشکیل دولت بازماند و از سمت نخست‌وزیری عراق استعفا کرد.

گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران پیش از این در چند نوبت کوشیدند سفارت آمریکا در بغداد را بمباران کنند. این تلاش‌ها پس از آن شدت گرفت که ارتش آمریکا در واکنش به کشته شدن یک شهروند غیرنظامی آمریکایی در عراق، مواضع این شبه‌نظامیان از جمله عصائب اهل الحق در سوریه و عراق را بمباران و تعداد چشمگیری از نیروها و فرماندهان آنها را کشت.

در پی این حملات آمریکا، نیروهای حشد الشعبی با حضور فرماندهان عالی‌رتبه این نیروی شبه‌نظامی از جمله فالح الفیاض و ابومهدی المهندس، رئیس و جانشین شورای حشد الشعبی در مقابل سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد تظاهرات کرده، محیط و دروازه‌های بیرونی سفارت را به آتش کشیده و کوشیدند سفارت را اشغال کنند.

چند روز بعد و در شامگاه ژانویه 2020 ارتش آمریکا در یک حمله پهپادی، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه ایران، ابومهدی المهندس جانشین شورای حشد الشعبی و چند تن از نیروهای همراهشان را با یک حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد هدف قرار داد و کشت.

آمریکا اعلام کرد که سلیمانی و المهندس برای حملات بیشتر به نیروها و منافع آمریکا در منطقه برنامه‌ریزی می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید